Αναλώσιμοι 15 11 13 9 - 48 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 12 22 14 - 58 -

Σταθερά στην κορυφή ο Αρισταίος!

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Αρισταίος, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο των Αναλώσιμων σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αναλώσιμους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 15-10 χάρη στα καλάθια του Χρηστακάκου και του Καστανιά. Ο Δημητράτος από την άλλη μεριά ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Με πολυφωνία στην επίθεση οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 8 πόντων στα μέσα της περιόδου και έδειξαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι σ' εκείνο το σημείο, "έσφιξαν" την άμυνά τους, πίεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ, μείωσαν σε 26-22 στο τέλος του ημιχρόνου και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Με την ίδια συνταγή της επιτυχίας και τους Παούρη, Φιλιππόπουλο και Δημητράτο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, ο Αρισταίος όχι μόνο έκανε την ανατροπή, αλλά "έχτισε" και διψήφια διαφορά. Οι Αναλώσιμοι ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα και παρά τις δυσκολίες που τους παρουσιάστηκαν με τα ατομικά φάουλ, μείωσαν με τον Χρηστακάκο σε 39-44 και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση.

Η ομάδα του Δεμένεγα δεν ήθελε να γκρεμίσει όσα έχτισε στα προηγούμενα δεκάλεπτα κι έτσι με ορθολογικές επιθέσεις και σπουδαίες άμυνες έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-14 και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 48-58. Οι Αναλώσιμοι ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να δώσουν τις απαραίτητες βοήθειες στον Χρηστακάκο ώστε να επιστρέψουν στο ματς.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παούρης με double double και 16 πόντους (8/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/38 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Καστανιάς 2, Λιάσκας 4, Μανώλης 6, Μεϊντάνης 4, Νικολόπουλος, Φωτίου 4, Χρηστακάκος 23 (5), Χρονόπουλος 5

ΑΣΚ Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 6, Δημητράτος 16 (2), Δούρος 10, Παούρης 16, Περδικάρης, Τούντας, Φιλιππόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση που έδειξε στο παιχνίδι του ο Αρισταίος στο δεύτερο ημίχρονο καθώς και η εξαιρετική του αμυντική λειτουργία.