22/10/2024
Αμόκ 12 18 21 15 - 66 -
Miami Heets 18 17 26 14 - 75 -

Σταθερά πρώτοι οι Heets!

Παρουσιάζοντας σταθερότητα στο παιχνίδι τους, οι Miami Heets κέρδισαν και την Αμόκ με 66-75 και έκαναν το 6/6, συνεχίζοντας να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής της Elite League by Novibet!

Αν και άργησαν να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Miami Heets κατάφεραν με 6 πόντους του Αργυρούλη, 5 του Γιώργου Αναστασίου και τρίποντο του Βαντή να προηγηθούν με 12-18. Ο Καρνέσης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Στεφανίδης και Τσατσάνης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Αναστασίου έβαλε ακόμη 6 πόντους, δίνοντας έτσι στους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 21-30, 3:30 για την ανάπαυλα. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την Αμόκ, καθώς με τρίποντα των Καρνέση, Γρηγορίου, Γράψα και Τσατσάνη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 30-30. Τελικά οι Heets ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-35, μετά από 5 συνεχόμενους πόντους του Βαντή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σάμιου συνέχιζε να οδηγεί το παιχνίδι, βρέθηκε μέχρι και στο +15, 39-54, και τελικά με 8 πόντους του Αργυρούλη, 7 του Σουραβλά και τρίποντο του Βαντή, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 51-61. Την ομάδα του Αβαρκιώτη κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Ορφανός, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Γράψας και Σέχος. Σκορ τρίτης περιόδου 51-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Κούρκουλο, Αργυρούλη και Γιώργο Αναστασίου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-75. Για την Αμόκ στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κασνέσης, Γράψας και Αβαρκιώτης.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Ορφανός με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Novibet MVP των Miami Heets ο Αργυρούλης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 2/4 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Γράψας 8 (2), Αβαρκιώτης 6 (2), Γρηγορίου 6 (1), Ιωαννίδης, Καρνέσης 15 (4), Ορφανός 14, Σέχος 5 (1), Στεφανίδης 4, Τσατσάνης 8 (2)

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου Γ. 15 (2), Αναστασίου Ν. 5, Αργυρούλης 16 (3), Βαντής 13 (2), Βούλγαρης 2, Κούρκουλος 5, Παπαδόπουλος 7 (1), Σουραβλάς 11 (1), Ταγματάρχης 1

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Heets!