08/06/2024
Ερυθρός Σταυρός 15 8 9 19 - 51 -
Παντοφλίνοι BC 15 14 17 20 - 66 -

Σταθερά στην κορυφή οι Παντοφλίνοι!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 15 πόντους (15-15). Για τους γηπεδούχους ο Ξυπόλητος με τρία τρίποντα ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, ενώ από την άλλη μεριά το κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Α. Ιωάννου και Λύμουρας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Παντοφλίνοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Δροσάτο και Τζούκα και σε συνδυασμό με τη σταθερά καλή απόδοση του Α. Ιωάννου πήραν προβάδισμα έξι πόντων (23-29). Οι γηπεδούχοι που πήραν σκορ κυρίως από τον Θ. Φαλάγγα και τον Κουτουζή, έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Τέλος, στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι Παντοφλίνοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μ. Ιωάννου, Ποταμίτη, Κουταγιάρ και Λύμουρα οι "ροζ" έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-17 και "εχριδαν" διψήφια διαφορά (32-46). Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και στις δύο μεριές του παρκέ, είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει και βρήκαν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι Παντοφλίνοι δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα για επιστροφής στον αντίπαλο. Με την ψυχολογία στα ύψη και τους Τζούκα, Δροσάτο και Α. Ιωάννου σε εξαιρετική κατάσταση οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 51-66. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν δίκαια την τρίτη τους ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Α. Ιωάννου με double double και 15 πόντους (6/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Α. Φαλάγγας με επίσης double double και 11 πόντους (5/9 δίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ).

Ερυθρός Σταυρός: Ceka, Ασημομύτης 3, Κολοβός, Κουτουζης 1, Ξυπόλυτος 15 (5), Παπαδόπουλος 4, Θ. Φαλάγγας 17 (1), Α. Φαλάγγας 11

Παντοφλίνοι: Δροσάτος 9 (2), Α. Ιωάννου 15 (1), Μ. Ιωάννου 11 (3), Κουταγιάρ 4, Λύμουρας 13, Ποταμίτης 8 (2), Τζούκας 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.