17/01/2024
Λεγάμενοι BC 22 16 18 19 - 75 -
Aballiers 10 9 20 10 - 49 -

Σταθερά σε τροχιά playoff οι Λεγάμενοι!

Την ανοδική τους πορεία στον τέταρτο όμιλο της Evolution League συνεχίζουν οι Λεγάμενοι, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τους Aballiers με 75-49 και με το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο, έπιασαν στη τρίτη θέση τους Greek Freaks!

Από πολύ νωρίς οι Λεγάμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Καμαριωτάκη, 5 του Σιγάλα, 4 του Boboric και τρίποντο του Καρτσωνάκη, προηγήθηκαν με 22-10. Ο Πολυχρόνης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μανώλης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να  οδηγούν το παιχνίδι και με 7 νέους πόντους του Boboric και τρίποντο του Σιγάλα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 38-19! Ο Πολυχρόνης με 4 πόντους, ο Παγάνος με 3 και ο Γκιάτας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Aballiers στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά, με τις άμυνες να μην υπάρχουν και έτσι οι Πειραιώτες με δύο τρίποντα του Καρτσωνάκη, 4 πόντους του Σιγάλα και τριποντάκι του Αγαλόπουλου, διατήρησαν απόσταση ασφαλείας 17 πόντων, 56-39. Ο Μανώλης έδωσε show για τους "Aba" σε εκείνο το σημείο με τρία συνεχόμενα τρίποντα, 4 πόντους έβαλε ο Παγάνος και ένα τρίποντο ο Πολυχρόνης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Λεγάμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-49, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καμαριωτάκη, Boboric, Σιγάλα και Καρτσωνάκη. Για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θάνος, Γκιάτας, Μανώλης και Παγάνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/11 βολές, 21/37 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 8 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/4 βολές, 14/54 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Λεγάμενων ο Καμαριωτάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 6/8 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 5 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γκιάτας με 6 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 2 λάθη.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Καμαριωτάκης 14, Αγαλόπουλος 5 (1), Βρεττάκος 4, Δημουλιάς 6, Καρτσωνάκης 13 (3), Σιγάλας 12 (3), Boboric 21 (1), Στάντζος

Aballiers (Μανώλης): Γκιάτας 6, Θάνος 4, Λιακόπουλος 2, Μανώλης 12 (4), Παγάνος 10 (1), Πολυχρόνης 15 (1)

Τι μας άρεσε: Τα γλυκά που μοίραζε ο Σιγάλας πριν τελειώσει το ματς!