25/05/2024
Sacramento Drinks 12 16 13 11 - 52 -
40φεύγα... 7 13 17 23 - 60 -

Σταυρόπουλος από άλλο πλανήτη!

Οι 40 φεύγα προσπάθησαν στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού περνώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό σε Μαρίνη και Ντιούδη, αλλά οι νεανικοί Sacramento Drinks εκμεταλλευόμενοι το ανοιχτό γήπεδο με Λαϊνά(6) και Σταυρόπουλο(4), προσπέρασαν με 12 – 7.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε το δεύτερο ημίχρονο, με τους 40 φεύγα να έχουν πολυφωνία μεν στο σκοράρισμα, αλλά να πληρώνουν δε τις πολύ κακές επιστροφές. Οι Drinks εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τα γρήγορα πόδια τους και με κορυφαίο του γηπέδου τον Δημοτζίκη με 9 πόντους, ξέφυγαν με 28 – 20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαχειριστούν τη διαφορά τους με ξεσπάσματα, με πρώτο βιολί τον Α. Τσιλιβάκο με 8 πόντους και βοήθειες από τη γραμμή με τον Γιαννόπουλο, όμως οι 40 φεύγα με τον Αγγελόπουλο να τους κρατά την αρχή με 4 πόντους, τον Κωφό να παίρνει τη σκυτάλη στη συνέχεια με 5 και τρίποντα από Σταυρόπουλο – Μαρίνη, μάζεψαν τη διαφορά και πλησίασαν 41 – 37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο γράφτηκε η ραψωδία του Παναγιώτη Σταυρόπουλου. Ο έμπειρος center και παράλληλα μπόμπερ για το συγκεκριμένο παιχνίδι, με τέσσερα τρίποντα, 16 πόντους συνολικά και κάνοντας και το σκιάχτρο στην άμυνα, έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 52 – 60. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν αλλά δεν κατάφεραν να τα βάλουν με τον παιχταρά των 40 φεύγα, έχασαν τη συγκέντρωση τους και το μυαλό τους και παράλληλα το ματς.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βύρων Δημοτζίκης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Sacramento Drinks(Αναστασίου):Αναστασίου, Γιαννόπουλος 4,Δημοτζίκης 14, Διολέτης, Λαϊνάς 10, Μηλίτσης 2, Σταυρόπουλος 10(8ρ.),Α.Τσιλιβάκος 12, Χ.Τσιλιβάκος .

40φευγα(Κωφός):Αγγελόπουλος 8, Βρεττός 2, Γιαννόπουλος, Κωφός 9(7 ασίστ), Μαρίνης 8(8ρ.),Ντιούδης 9(8ρ.),Σαπαλίδης, Στέφας 2, Σταυρόπουλος 22, Τσακίρης.