20/11/2022
Young Ballers BC 16 18 20 10 - 64 -
Leontario BC 18 9 13 11 - 51 -

Στεφανάκο έχεις φτιάξει ομαδάρα!

Οι ‘’πράσινοι’’ όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης διατήρησαν το αήττητο στη λίγκα, καθώς το Leontario υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 64-51. Οι Ballers φιγουράρουν στη πρώτη θέση της βαθμολογίας παρέα με τα Tsouvalia, ενώ το Leontario υποχώρησε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην οποία συγκατοικεί με τη Circle. Πάμε να δούμε παρέα λοιπόν τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν και το μοναδικό στο οποίο το Leontario είχε το πρώτο λόγο, καθώς το τέλος του βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με σκορ 16-18. Σε αυτό το διάστημα ο Βόσικας κατάφερε με την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε να οδηγήσει την ομάδα του σε ασφαλή μονοπάτια, τελειώνοντας τη περίοδο με 12 πόντους στο ενεργητικό του. Στη αντίπερα όχθη ο Βούλγαρης συνέχισε να επιβεβαιώνει την φήμη που τον ακολουθεί ως ένα από τα καλύτερα σέντερ της κατηγορίας, δικαιώνοντας τον πακτωλό χρημάτων που διατέθηκαν από τη διοίκηση των Ballers για την απόκτηση του .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι ‘’πράσινοι’’ εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή εμφάνιση του Ζορμπάνου(4π-4κλ) σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση του Βόσικου στους μόλις δύο πόντους, αλλάζοντας άρδην την εικόνα της αναμέτρησης. Οι Βούλγαρης(4π) και Ανδρεάδης(4π) συνέχισαν να πληγώνουν το Leontario από το ζωγραφιστό, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 34-27.

Η ομάδα του Στεφανάκου επέστρεψε από τα από αποδυτήρια αποφασισμένοι να μη επιτρέψει επ ουδενί στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης . Ο Ζορμπάνος(7π) συνέχισαν να ξεδιπλώνει στο κλειστό των Μελισσίων το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του, ενώ στη εξίσωση μπήκε και ο Κρόκος, γεγονός που οδήγησε τους γηπεδούχους στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση ισχύος με σκορ 54-40. Στη αντίπαλο στρατόπεδο οι Ζαβιτσάνος(4π) και Πλαγιανάκος(4π) προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν το Leontario εντός παιχνιδιού .

Τη φάση που σημάδεψε την τέταρτη περίοδο μας την χάρισε ο ηγέτης των Ballers, Γιώργος Κρόκος, με τη τριποντάρα που πέτυχε από τα 8 μέτρα με το σκορ στο 54-47, βάζοντας τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για κάτι καλό στην αναμέτρηση . Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 64-51, σκορπώντας θύελλα ενθουσιασμού στον κόσμο της ομάδας. Ένα τεράστιο μπράβο στον Πλαγιαννάκο για το τρόπο που αντέδρασε από τη στιγμή που χτύπησε ο Στεφανάκος, αποδεικνύοντας ότι εκτός από παικταράς είναι και εξαιρετικός χαρακτήρας.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Βούλγαρης με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ .

Οι Young Ballers είχαν 22/46 δίποντα, 3/29 τρίποντα , 11/24 βολές, 47 ριμπάουντ, 47 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ το Leontario είχε 14/35 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 22 λάθη .

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 4, Βαρκάρης 2, Βούλγαρης 24, Ζορμπάνος 13, Καβαλλάρης 6, Κρόκος 7, Σταμάτης 3, Στεφανάκος 5, Τσάταλης   .

Leontario(Κωνσταντιδέλης) : Αγγέλης, Βεργόπουλος 2, Βόσικας 16, Ζαβιτσάνος 12, Κορωνάκης, Κρουστάλης, Κωνσταντιδέλης, Πλαγιαννάκος 18, Χατζησπύρου 3  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Βούλγαρη και το τρίποντο του Γιώργαρου!