18/07/2021
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 25 19 20 21 - 85 -
Gallika and Piano BC 20 22 9 13 - 64 -

Στεργιάκης από άλλον πλανήτη!

Μετά από ένα πολύ όμορφο αγώνα ο οποίος διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης στηριζόμενος στο εκπληκτικό δίδυμο των Στεργιάκη και Τσίγκανου, κέρδισε με 85-64 τους Gallika & Piano και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα συνεχόμενο …γκολ φάουλ” από τον αέρινο και ασταμάτητο στο συγκεκριμένο παιχνίδι Στεργιάκη, με τον γηπεδούχο Βασδέκη να μπαίνει μπροστά με 25-20 στα τέλη της πρώτης περιόδου, με τους Ματζούκη και Γράδο να ξεχωρίζουν από Gallika & Piano.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, με τους Μαυρουλέα, Πιερρουτσάκο Γιάννη και Ματζούκη να εκτελούν από τα 6.75, περνώντας μπροστά την ομάδα τους, με τον Παντελαίο να είναι και αυτός θετικότατος. Οι Στεργιάκης, Τσίγκανος και Μαγκανιάρης απάντησαν στη συνέχεια για το ισορροπημένο 44-42 του ημιχρόνου.

Το πάθος …ξεχείλιζε στη συνέχεια, με τον εγκεφαλικό” Τογγαλίδη και τον θηριώδη Τσίγκανο να βγαίνουν μπροστά για τους γηπεδούχους, χτίζοντας μια διαφορά 13 πόντων στο κλείσιμο της περιόδου, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-51.

Η τελευταία περίοδος δεν μας επιφύλασσε κάποια έκπληξη η ανατροπή του σκηνικού, παρά το γεγονός ότι ο Βασδέκης τελειωσε τον αγώνα με τέσσερις παίκτες, λόγω της αποβολής του Μαγκανιάρη με πέντε φάουλ. Το τελικό σκορ ήταν το 85-64, με το εισιτήριο πρόκρισης να καταλήγει στον Στεργιάκη και την παρέα του!

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Στεργιάκης με 36 πόντους, 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Gallika and Piano ξεχώρισε ο Κυριάκος Μαυρουλέας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/42 δίποντα, 10/40 δίποντα, 9/14 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 6/16 βολές, 49 ριμπάουντ,10 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Αρχιστρατηγος Βασδεκης (Τογγαλίδης): Τογγαλίδης 13, Τσίγκανος 26 (7 ριμπάουντ.), Μαγκανιάρης 5 (4 ασ.), Σιδηρόπουλος 5, Στεργιάκης 36 (19 ριμπ. , 7 ασ.).

Gallika & Piano (Μαυρουλέας): Πιερρουτσάκος Γ. 6, Ματζούκης 9, Μαυρουλέας 11 (12 ριμπ.), Κώνστας 5,  Πιερρουτσάκος Σ. 10 (10 ριμπ.), Παπαχρήστου 2, Γράδος 9, Παντελέος 12.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική “παράσταση” του Αλέξανδρου Στεργιάκη!