27/10/2020
Escapers 22 12 11 13 - 58 -
Χάνειball 16 12 5 12 - 45 -

Στην δεύτερη θέση οι Escapers!

Οι Escapers, ήταν οι νικητές στο ντέρμπι του τρίτου ομίλου της Development 2 League, αφού κέρδισαν με 58-45 τους Χάνειball στο Seven και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά εντυπωσιακό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 22-16 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ των Escapers, που είδαν τον Χάρη Μπιμπλή να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Χάνειball, 6 πόντους έβαλε ο Κώστας Χριστόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Αμφότερες οι ομάδες έσφιξαν την άμυνα τους. Οι Escapers, διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-28. Γκρέμος από την μία με 4 πόντους και Βασιλείου από την άλλη με 3 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Escapers έπαιξαν καταπληκτική άμυνα. Δέχθηκαν μόλις 5 πόντους, σημείωσαν 11 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 12, 45-33, με τον Μπομπότη να προσθέτει άλλους 4 πόντους στο ενεργητικό του. Για την ομάδα του Χριστόπουλου, 3 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Δίκαιος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Escapers διατήρησαν με άνεση το προβάδισμά τους και πήραν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 58-45 τους μέχρι τότε αήττητους Χάνειball, σκαρφαλώνοντας έτσι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-1.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βαγγέλης Γκρέμος με 15 πόντους, 23 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γούβης με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι Escapers είχαν 23/73 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 8/16 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Χάνειball είχαν 20/57 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα, 2/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες.

Escapers (Κεφαλά): Τάγκας 9, Καρόζας, Γκρέμος 15, Γαρίνης 9, Αναστασίου, Μπιμπλής 12, Μπομπότης 13.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Βασιλείου 7, Γούβης 8, Χριστόπουλος Κ 15, Χριστόπουλος Σερ Κ 8, Δίκαιος 5, Χριστόπουλος 2, Ταβουλαρέας.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των Escapers!