11/04/2022
Young Ballers BC 18 12 11 10 - 51 -
Κλειώ 15 10 16 8 - 49 -

Στην Development League οι Young Ballers!

Οι Young Ballers εξασφάλισαν την άνοδο τους στην Development League, αφού στα Άνω Λίοσια κέρδισαν την Κλειώ με 51-49.

Αρκετά ανοικτό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός. Οι Young Ballers, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 3, 18-15 με τον Ζορμπάνο να έχει 6 πόντους και τον Βαρκάρη 5. Για τους «ροζ», 8 πόντους έβαλε ο Άγης Λυμπερόπουλος που έπαιζε μόνος στην επίθεση.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Στεφανάκου να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Οι τυπικά γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους 12-10 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 5, 30-25 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους «μαύρους» 6 πόντους έβαλε ο Ζορμπάνος, ενώ για την Κλειώ 6 ο Γιώργος Τσιώλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κλειώ έπαιξε το μπάσκετ που μας έχει συνηθίσει τον τελευταίο καιρό. Η ομάδα του Αμπατζή ήταν απολαυστική και στις δύο πλευρές του παρκέ και πέρασε στο 26′ μπροστά στο σκορ με 37-33. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 41-41 και το παιχνίδι είχε τρομερό ενδιαφέρον. Βαρκάρης από την μία με 4 πόντους και Καστανιώτης από την άλλη με 10, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε αυτό το διάστημα.