12/03/2023
The Dreamers 11 19 12 19 - 61 -
Boom Shakalaka 21 8 16 14 - 59 -

Στην κόψη του ξυραφιού οι Dreamers!

Την Κυριακή το απόγευμα 12 Μαρτίου στο Basketaki Arena , σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Development 2, οι Dreamers κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα απέναντι στην Boom Shakalaka με 61 – 59 και να εδραιώσουν την θέση τους στην πρώτη τριάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Boom Shakalaka έκανε εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι και με τον Κοττέα να είναι σε τρομακτική κατάσταση με 10 πόντους και τον Μπούρμπουλα να σκοράρει δις από την περιφέρεια, ξέφυγε με 11 – 21. Οι Dreamers που ξεκίνησαν καλά αλλά στην συνέχεια έχασαν τον προσανατολισμό τους, είχαν τον Παπακωνσταντίνου να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Νίκο Κοντό να ακολουθεί από κοντά με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Dreamers πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με τον Μανασή να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και τον Παπακωνσταντίνου να δίνει πολύτιμες βοήθειες με δύο τρίποντα, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30 – 29. Στην αντίπερα όχθη η Boom Shakalaka επιδόθηκε σε πάρα πολλά τρίποντα, με Μαρκουλή και Αλεφαντινό μόνο να βάζουν από ένα, μένοντας στο - 1.

Η εξέλιξη ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο, με τους Dreamers να ξεφεύγουν στο ξεκίνημα με δύο τρίποντα από Παναγόπουλο - Ν. Κοντό 39 – 32 και τους φιλοξενούμενους να πατούν το γκάζι από κείνο το σημείο και μετά και με τον Αλεφαντινό να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία και την τριάδα Μαρκουλή με 5, Κοττέα με 4, Φλόκα με τρίποντο να δίνουν την λύση στην επίθεση, πήραν προβάδισμα 42 – 45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παπακωνσταντίνου με 10 συνεχόμενους πόντους ήταν ο επιθετικός ογκόλιθος των Dreamers και με σπουδαία βοήθεια από τον Ι.Κοντο(5), οι γηπεδούχοι ήταν σε θέση οδηγού.Η εφτάψυχη Boom Shakalaka όμως, απαντούσε άμεσα με την τριάδα Μπούρμπουλα(6), Μαρκουλή και Φλόκα να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών, φέρνο σας το ματς στα ίσια λίγο πριν από το φινάλε. Ο Ν.Κοντός ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο, και έτσι το ροζ φύλλο πηγέ ατους γηπεδούχους με τελικό σκορ του 61 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Πέτρος Παναγόπουλος με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κοττέας με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Dreamers είχαν 13/35 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 5/12 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Η Boom είχε 11/34 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 4/10 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Dreamers(Μανασής): Ι.Κοντός 8, Ν.Κοντός 8, Κωνσταντέλος 2, Μανασσής 13, Παναγόπουλος 5(12ρ.), Παπακωνσταντίνου 20(7ρ.), Περγαντής 2, Φούντάς 3.

Boom Shakalaka (Φλόκας): Αλεφαντινός 7, Κοττέας 17(9ρ.), Κυρίμης, Μαρκουλής 12, Μπούρμπουλας 14(7ρ.), Φλόκας 9(6 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Πολύ γρήγορο και εντυπωσιακό παιχνίδι, ίσως ένα από τα καλύτερα φετινά της Development 2.