01/10/2023
The Dreamers 11 17 9 17 - 54 -
Fast Break 14 10 24 18 - 66 -

Στην κορυφή το τρένο των Fast Break!

Το τρένο των Fast Break δεν βγήκε από τις ράγες του, ούτε στην τρίτη αγωνιστική της Development, καθώς με επιβλητικό τρίτο δεκάλεπτο, έχτισε διψήφια διάφορα και επικράτησε με 54 – 66 επί των αήττητων μέχρι τότε Dreamers.

Οι Break πατούσαν καλά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έβρισκαν εύκολα ανοιχτούς διαδρόμους και με τρίποντο του Μπουλαξή και Μητρέλο – Τσιγαρίδη να σκοράρουν από 4 πόντους, ξέφυγαν με 4 – 12. Στην συνέχεια οι Dreamers έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, βρήκαν πρωταγωνιστή στο όνομα του Κούριχ που πέτυχε 5 πόντους, μειώνοντας σε 11-12, για να έρθει ο Ηλιάδης με δίποντο από την γωνία να διαμορφώσει το 11 – 14.

Οι ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το δεύτερο ημίχρονο,παραμένοντας αρκετά άστοχες για πέντε ολόκληρα λεπτά. Οι Break με τον Αρβανιτέλλη μπροστάρη με 6 πόντους, διατηρούσαν συνεχώς το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι με ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο, όπλο τους την ταχύτητα και ηγέτη τον Ελενίτσα με 8 πόντους, πήραν το μομέντουμ και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 28 – 24.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους καθώς Κούριχ και Παναγόπουλος πέτυχαν από ένα δίποντο για το 32 – 24. Οι Fast Break όχι μόνο δεν πτοήθηκαν αλλά αντέδρασαν λες και τους χτύπησε ρεύμα!Με την άμυνα να τσακίζει κόκαλα και την επίθεση να βγάζει φωτιές, έτρεξαν ένα ανεπανάληπτο 5 – 24. Ο Μητρέλος έβαλε το νερό στο αυλάκι με 12 πόντους, ο Τσιγαρίδης ήταν άξιος συμπαραστάτης με 7 και η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό για τους φιλοξενούμενους(37-48).

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο και με τον Μητρέλο να σκοράρει ακόμα 4 πόντους, με Τσιγαρίδη - Αρβανιτέλλη να τον ακολουθούν με 3, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 18. Με το παιχνίδι να δείχνει χαμένο,οι Dreamers επιστράτευσαν ότι δυνάμεις τους είχαν απομείνει και με εντυπωσιακό 15 –2, πλησίασαν 54 – 60. Κούριχ(2) και Ι.Κοντός βγήκαν μπροστά με τρίποντες βόμβες. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση για παιχνίδια και με τις μεταγραφές αεροδρομίου του Μπουλαξή(Τσιγαρίδης 4, Μητρέλος), να ηγούνται για ακόμα μία φορά, τελείωσαν το παιχνίδι, με το τελικό 54 – 66 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μητρέλος με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Σιπάν Κούριχ με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Dreamers είχαν 18/52 τρίποντα, 6/28 τρίποντα, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Fast Break είχαν 24/53 τρίποντα, 3/24 τρίποντα, 9/15 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ , έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

The Dreamers(Μανασής): Βαζούρας 10(13ρ.), Ελενίτσας 14(9ρ.), Κοβαλάκης 3, Ι.Κοντός 3, Ν.Κοντός 2, Κούριχ 16, Μανασσής 2, Παναγόπουλος 2, Περγαντής 2.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 12, Ηλιάδης 2, Κοσσένας 2, Δημητρέλος 24(17ρ.), Μπουλαξής 5(9ρ.), Τζιτζικαλάκης, Τσιγαρίδης 21(8ρ. - 10 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των νικητών και η μάχη μέχρι τέλους που έδωσαν οι Dreamers.