27/11/2022
Fioretsina Salonica 18 9 17 23 - 67 -
Magoofyδες 14 10 11 15 - 50 -

Στην κορυφή οι Fioretsina!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές για την ομάδα των Fioretsina καθώς μπόρεσαν από πολύ νωρίς να επιβάλλουν τον γρήγορο ρυθμό τους και σε συνδιασμό με τις φατναστικές άμυνες κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 4 πόντων. Οι Magoofyδες από την άλλη δεν πτοήθηκαν από τους αντιπάλους τους έπαιξαν το παιχνίδι που ξέρουν και με καλά ποσοστά ευστοχία έμειναν μέσα στο κυνήγι.

Ο ρυθμός αυτός όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε σε αρκετά μεγάλο βαθμό καθώς οι Fioretsina με τις βιαστικές επιθέσεις τους δεν μπόρεσαν να πετύχουν τα καλάθια τα οποία ήθελαν , με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτούν την κατάσταση οι Magoofyδες όπου χάρης στα καλάθια του Θαλασσινού κατάφεραν να μειώσουν έστω και λίγο την διαφορά μένοντας ακόμα ζωντανοί στο παιχνίδι.

Οι Fioretsina όμως δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν στους ρυθμούς του πρώτου δεκαλέπτου με τον Παπαβασιλείου και τον Μιλκούδη να πετυχαίνουν καλάθια κυρίως στον αιφνηδιασμό πιάνοντας στον ύπνο στην αντίπαλη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να βάλουν κάποια mid range σουτ με τα οποία και φρέναραν λίγο το αντίπαλο σερί.

Οι Magoofyδες έβαλαν τα δυνατά τους στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν να τρέξουν ένα σερί πόντων κυρίως στην αρχή του δεκαλέπτου για να έχουν τον χρόνο να γυρίσουν το ματς. Ο Τσομπανάκης και ο Θαλασσινός από ότι φάνηκε δεν ήταν αρκετοί για να σταματήσουν τους Fioretsina οι οποίοι και τελικά πήραν την νίκη με σκορ 67-50.

MVP του αγώνα είναι ο Χαράλαμπος Παπαβασιλείου ο οποίος έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 6 ρθιμπάουντ.

Για τους Magoofyδες πρωταγωνιστής ήταν ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός ο οποίος πέτυχε double double με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 8 (1) , Μιλκούδης 13 (1) , Χαριτίδης 8 (1) , Παπαδόπουλος 5 , 10 (2) , Παπαβασιλείου 16 (3) , Τετράδης 7 , Ταξιλταρίδης

Magoofyδες: Δεδόπουλος 6 (2) , 11 (1) , Θαλασσινός 22 (1) , Χατζηαποστόλου 4 , Τυφλόπουλος , Τσομπανάκης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο και όμορφο παιχνίδι των Fioretsina.