15/07/2024
Salo Nics 31 27 17 25 - 100 -
West Brothers 27 25 13 14 - 79 -

Στην κορυφή οι Salo Nics!

Στον συναρπαστικό τελικό για την Master, οι θεατές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και θεαματικές φάσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 31-27 υπέρ των Salo Nics, με τον Σπανό να ηγείται της ομάδας του με δυναμικές επιθέσεις και εύστοχες βολές. Οι West Brothers, με τους Ταβλαρίδη και Ανδρεάδη να ξεχωρίζουν, προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά το σκορ και να απαντήσουν στις επιθέσεις των αντιπάλων τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Salo Nics συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 58-52. Οι αδερφοί Ιατρίδη, Ζήσης και Αλέξανδρος, έδειξαν το ταλέντο τους με εντυπωσιακά καρφώματα και άμυνες, ενώ ο Τέντσος Θωμάς συνέβαλε σημαντικά στην επιθετική λειτουργία της ομάδας. Από την πλευρά των West Brothers, ο Ζηκούλης ανέβασε την απόδοσή του, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ με εξαιρετικά σουτ από μέση και μακρινή απόσταση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Salo Nics αύξησαν τη διαφορά τους στους 10 πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 75-65. Η άμυνα των Salo Nics ήταν αδιάσπαστη, με τον Σπανό και τους Ιατρίδηδες να κλείνουν κάθε δρόμο προς το καλάθι τους. Η πίεση που ασκούσαν στους West Brothers ήταν συνεχής, αναγκάζοντάς τους σε πολλά λάθη. Ο Ταβλαρίδης και ο Ανδρεάδης προσπαθούσαν να αντισταθούν, αλλά η υπεροχή των Salo Nics ήταν εμφανής.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την κυριαρχία των Salo Nics, καθώς το τελικό σκορ έκλεισε στο 100-79. Ο Τέντσος Θωμάς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εντυπωσιακή απόδοση, ενώ ο Σπανός και οι Ιατρίδηδες διασφάλισαν τη νίκη με σταθερή απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Οι West Brothers, παρά τις προσπάθειες του Ζηκούλη και των συμπαικτών του, δεν κατάφεραν να κλείσουν τη διαφορά, αφήνοντας τον αγώνα στα χέρια των αντιπάλων τους.

Πολυτιμότερος παίχτης του τελικού είναι ο Αλέξανδρος Ιατρίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 24 πόντους και 12 ριμπάουντ καθώς επίσης είχε και 5 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους West Brothers είναι ο Νίκος Ανδρεάδης ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Salo Nics: Στεργιόγλου , Πουλιος , Τέγος , Τέντσος Θ. 25 (7) , Τέντσος Α. 2 , Καρυπίδης , Πατικας 7 , Κολοβός 6 , Σπανός 19 (2) , Ιατρίδης Ζ.17 (1) , Ιατρίδης Α. 24 (3)

West Brothers: Παπανικολαου 2 , Βαλσαμίδης 10 , Μαστοράκης 6 (2) , Ταβλαρίδης 19 (3) , Ανδρεάδης 22 , Επιτρόπου , Ζηκουλης 20 (1)