15/05/2024
Big Babes 14 28 27 14 - 83 -
Manchester United BC 13 21 16 18 - 68 -

Στην κορυφή της Master οι Big Babes!

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα, οι Big Babes αντιμετώπισαν την ομάδα της Manchester United, με το παιχνίδι να προσφέρει πολλές συγκινήσεις και ένταση. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες παρουσίασαν ισοδύναμη απόδοση, με το σκορ να λήγει 14-13 υπέρ των Big Babes. Οι Ιατρίδης και Τερζίδης Νίκος πρωταγωνίστησαν για τους Big Babes, επιδεικνύοντας εξαιρετική συνεργασία και ακριβείς επιθέσεις. Από την πλευρά της Manchester United, οι Γκιφόπουλος και Στεαϊ κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, με συνεχή πίεση και εύστοχα σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Big Babes άρχισαν να δείχνουν την ανωτερότητά τους, αυξάνοντας το προβάδισμα σε 42-34. Η άμυνα της Manchester United δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα των Ιατρίδη και Τερζίδη Νίκου, που συνέχισαν να σκοράρουν ασταμάτητα. Οι Big Babes κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη της Manchester United, εξασφαλίζοντας έτσι σημαντικές ευκαιρίες για πόντους. Παρά την προσπάθεια των Γκιφόπουλου και Στεαϊ να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, η διαφορά στο σκορ άρχισε να μεγαλώνει.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Big Babes να επιβάλλονται ακόμα περισσότερο στο παιχνίδι, με το σκορ να ανεβαίνει στο 69-50. Η επιθετική τους γραμμή ήταν ασταμάτητη, με τον Ιατρίδη να συνεχίζει να σκοράρει εντυπωσιακά και τον Τερζίδη Νίκο να οργανώνει εξαιρετικά τις επιθέσεις. Η άμυνα της Manchester United φαινόταν ανίκανη να αντιδράσει στην πίεση των Big Babes. Οι Γκιφόπουλος και Στεαϊ συνέχισαν να παλεύουν, αλλά η απόδοση της ομάδας τους δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει την κατάσταση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Big Babes διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να κλείσουν το παιχνίδι με τελικό σκορ 83-68. Παρά τις προσπάθειες της Manchester United να μειώσει τη διαφορά, οι Big Babes κατάφεραν να διατηρήσουν την απόσταση ασφαλείας. Οι Ιατρίδης και Τερζίδης Νίκος ολοκλήρωσαν τον αγώνα ως οι κορυφαίοι παίκτες των Big Babes, ενώ οι Γκιφόπουλος και Στεαϊ, αν και ξεχώρισαν για την Manchester United, δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

MVP του μεγάλου τελικού είναι ο Αλέξανδρος Ιατρίδης ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 34 πόντους , 26 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πρωταγωνιστής του τελικού για την Manchester United είναι ο Γιάννης Γκιφόπουλος που έκανε Double Double με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Big Babes: Τερζίδης N. 23 (1) , Τερζίδης Σ. , Μεγαλόπουλος 2 , Τσιρώνης 7 , Κολοβός , Κουτσιανούδης 2 , Δατσέρης 6 (2) , Ιατρίδης 34 , Παουλεάνου 6 , Δημητριάδης 3 (1)

Manchester United BC: Καρακώστας Κ. , Δέλλιος , Λαμπρέλλης , Χριστοφιδης , Καρακώστας Α. , Sangaré 11 , Βαρδάκας 2 , Γκιφόπουλος 30 (1) , Λιλης 12 (2) , Στεαϊ 13