17/02/2023
Rising Suns 13 8 15 14 - 50 -
The Toy Men 16 13 15 12 - 56 -

Στην μάχη για τα play offs οι The Toy Men!

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο είχε γρήγορο ρυθμός με τις δύο ομάδες να βομβαρδίζουν τα καλάθια απο την περιφέρεια. Ο Βαλκουμάς και ο Τσουκαλάς πετύχαιναν το ένα καλάθι μετά το άλλο για τους The Toy Men, όμως ο Κουτσιμάνης ήταν εκεί για τους Rising Suns για να απαντήσουν με δικά τους σουτ και να διαμορφώσουν το 13-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι The Toy Men προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά με τα καλάθια του Κωνσταντινίδη κάτι που κατάφεραν και έτσι έβαλαν τα δύσκολα στους Rising Suns. Οι γηπεδούχοι 'ηταν αρκετά άστοχοι και δεν μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να η διαφορά να φτάσει στους 8 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τούμπα το ματς και να πάρουν το κάτι παραπάνω. Οι The Toy Men στην αρχή υπήρξαν μουδιασμένοι και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν αλλά στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να ξανά μπουν στο παιχνίδι και να μην αφήσουν τους αντιπάλους να μειώσουν την διαφορά.

Στην τέταρτη περίοδο οι Rising Suns προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Τζωρτζίου να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και βρήκαν λύσεις στο επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων και κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη με 50-56.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσουκαλάς ο οποίος έκανε double double με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους Rising Suns πρωταγωνιστής είναι ο Παναγιώτης Κουτσιμάνης που παραλίγο να κάνει double double με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 20 , Λαδόπουλος 9 (3) , Μάρκος 3 , Τζωρτζίου 10 (2) , Κωστόπουλος 3 (1) , Stojanovic 5

The Toy Men: Καλτσάς , Βαλκούμας 9 (1) , Κωνσταντινίδης 8 , Κορτιμανίτσης 2 , Τσουκαλάς 14 , Στράκαλης 5 (1) , Πάνος 3 (1) , Μούστος 6 , Πετιμεζάκης 3 , Στρατίκης 6 (2)