31/05/2022
LazerWolves 4 10 12 11 3 40 -
Athens Bucks 11 4 13 9 5 42 -

Στην παράταση η πρώτη νίκη των Athens Bucks !

Μεσημέρι Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων, οι Lazers υποδέχθηκαν τους Athens Bucks στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Summer Development League. Στο έξτρα πεντάλεπτο πήραν τη νίκη οι Athens Bucks ανεβαίνοντας στο 1-2. Τρίτη ήττα σε ισάριθμα για τους Lazers. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Athens Bucks στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τους Χάλαρη (4π.) και Ζώταλη (3π.) να πρωταγωνιστούν στην επίθεση, οι τυπικά φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές μπήκαν σε θέση οδηγού. Άργησαν να βρουν τα πατήματά τους οι Lazers, που μέτρησαν μόλις 4 πόντους από τους Ασημομύτη και Βέλλη. Σκορ δεκαλέπτου, 4-11.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτο ημιχρόνου. Οι Lazers εμφανώς βελτιωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση με δράστες στην επίθεση τους Βέλλη (5π.), Τιμημένο (2π.) και Μεικόπουλο (2π.). Στην άλλη πλευρά, Δανιάς (2π) και Χάλαρης (2π.) σκόραραν τους λιγοστούς πόντους των Bucks. Σκορ ημιχρόνου, 14-15.