26/10/2021
Chicago Hulks 11 11 16 9 14 61 -
Slam Ducks 7 7 14 19 3 50 -

Στην παράταση οι Chicago Hulks!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena , οι Chicago Hulks ήλεγχαν το μάτς σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, οι Slam Ducks πήγαν να κάνουν επική ανατροπή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και επικράτησαν με 61 – 50.

Οι Ducks ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Προφήτη και καλάθι του Μαυροζούμη , όμως στη συνέχεια οι Hulks με τον Νάσσου να πετυχαίνει 8 πόντους πέρασαν μπροστά με 11 – 7.

Ελαφρώς καλύτεροι και στην δεύτερη περίοδο ήταν οι γηπεδούχοι με τον Καλδέλη να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Ν. Τιγγινάγκα να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ένα τρίποντο πέτυχε ο Προφήτης και από ένα καλάθι οι Μαυροζούμης και Μαργάνης(22-14).

Στην τρίτη περίοδο οι Ducks έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με Μαργάνη και Μαυροζούμη να πετυχαίνουν από 5 πόντους , αλλά χωρίς να απειλούν ουσιαστικά. Οι Hulks κρατούσαν εύκολα το προβάδισμα με τους Νάσσου(4), Σιαχάμη(5) και Α.Τιγγινάγκα να ηγούνται στην επίθεση(38-28).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν μεν να οδηγούν την κούρσα με Νάσσου(4) και Σιαχάμη(4) να σκοράρουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρότι έχαναν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ, βρήκαν λύσεις με Δαβιδέλη(5), Μαυροζούμη(5) και με τον Χάλδα να πυροβολεί από τα 6,75 στα 8 δευτερόλεπτα πέρασαν μπροστά 46-47! Ο Νάσσου κέρδισε φάουλ στα 8 δευτερόλεπτα, έβαλε την μία από τις δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση(47-47).

Στην παράταση οι Hulks δεν συνάντησαν καμιά δυσκολία από τους κουρασμένους Ducks και με τους Σιαχάμη και Νάσσου να είναι μπροστάρηδες με 4 έκαστως, επικράτησαν με 61 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπυρίδων Νάσσου με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπυρίδων Μαυροζούμης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Hulks είχαν 22/45 δίποντα, 4 / 26 τρίποντα, 5 / 19 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Ducks είχαν 14 / 38 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 7 / 21 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Chicago Hulks(Σιαχάμης): Παπαγιαννάκος 3 (8ρ.), Κοβέρης , Σιαχάμης 15(7ρ.), Παρσόπουλος , Τσαρτσής 4, Μπαντουβάκης, , Ν.Τιγγινάγκας 7, Α.Τιγγινάγκας 6, Καλδέλης 7(19ρ.), Νάσσου 19.

Slam Ducks(Ισαακίδης): Δαβιδέλης 5, Χάλδας 10, Προφήτης 7(7ρ.), Ισαακίδης, Μαυροζούμης 18 (9ρ.), Μπούνταλης, Μαργάνης 10 (11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η πίστη των Ducks για την ανατροπή και γ ενέργεια σε ολο το παιχνίδι των Hulks.