22/11/2021
Komic Mastoras BC 16 9 11 12 10 58 -
Kasonic Beers 20 11 6 11 12 60 -

Στην παράταση οι Kasonic Beers!

Το βράδυ του Σαββάτου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος της παράτασης, οι Kasonic Beers κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο επικρατώντας στην κόψη του ξυραφιού με 58 – 60 του Komic Mastora που έχασε δύο σουτ στο τέλος για να κλέψει την νίκη.

Πολύ γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων με τους Kasonik να είναι μπροστά με 16 – 20. Ο Β.Ζυγούρης ήταν πρώτος σκόρερ με 9 πόντους και ακολούθησαν Γ. Ζυγούρης(5) και Γκόνης(4), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο καυτός Σπυράτος με τρία τρίποντα και ακολούθησε ο Γρηγοράκης με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσαν οι ρυθμοί με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να κρατούν προβάδισμα με 25 – 31. Ο Γ.Ζυγούρης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 8 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ,τρίποντα από Σπυράτο , Γιωτόπουλο και καλάθι του Νικόλα, διαμόρφωναν το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο δύο καλάθια εντός παιδιάς με τον Ματακίδη, με αποτέλεσμα ο καλύτερος σε εκείνο το σημείο Komic με τον Γιωτόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τους Νικόλα, Λαουδιά να προσφέρουν από ένα καλάθι, να μειώσουν σε 36 – 37.

Πόντο πόντο πήγαινε το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Γιωτόπουλο να βγαίνει μπροστά για τον Komic με 7 πόντους και τον Γ.Ζυγούρη να απαντάει με 9 συνεχόμενους για τους Kasonic και να στέλνει το ματς στην παράταση(48-48).

Στο ξεκίνημα της παράτασης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με τους Γ.Ζυγούρη και Προσηλιακό να πετυχαίνουν από 5 πόντους, έδειχναν να καθαρίζουν το ματς(49-60). Ο Komic δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Με τον Γρηγοράκη να βάζει 4 πόντους και τους Σπυράτο και Γιωτόπουλο να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο, μείωσαν 58 – 60 και είχαν και την μπάλα στα χέρια τους. Πλατσατούρας και Σπυράτος δεν κατάφεραν να σκοράρουν από τα 6,75 κι έτσι το ροζ φύλο πήγε στην οικογένεια των Ζυγουραίων!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Ζυγούρης με double double 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με double double 11 πόντους και 27 ριμπάουντ.

Ο Komic είχε 7 / 34 δίποντα, 10 / 42 τρίποντα, 14 /23 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Kasonic είχαν 15 / 42 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 15/37 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Komic Mastoras (Σερεβέτας):Σπυράτος 16, Αυγερινός 3, Γιωτόπουλος 18, Νικόλας 5(11ρ.), Πλατσατούρας, Σερεβέτας, Παπαντώνης, Μακρίδης (6 ρ.), Λαουδιάς 4, Ακτύπης 1, Γρηγοράκης 11(27ρ.), Ζάννας.

Kasonic Beers(Γ.Ζυγούρης):Προσηλιακός 6, Μ.Ζυγούρης 5, Β.Ζυγούρης 9, Γ.Ζυγούρης 28 (10ρ.), Ματακίδης 7(10ρ.), Παρασκευόπουλος, Γκόνης 5(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού.