19/10/2024
Air Ballers 10 13 10 12 5 50 -
HotDogz 6 16 11 12 9 54 -

Στην παράταση πήραν την νίκη οι HotDogz!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό ρυθμό, καθώς και οι δύο ομάδες φάνηκαν να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι Air Ballers κατάφεραν να επιβάλλουν ένα πιο αμυντικό παιχνίδι, περιορίζοντας τους HotDogz σε μόλις 6 πόντους. Ο Καραγιάννης, ένας από τους καλύτερους παίκτες των Air Ballers, ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο με την ενέργειά του στην άμυνα, ενώ ο Ανδρεαδάκης κατάφερε να σκοράρει σημαντικά καλάθια που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι HotDogz, από την πλευρά τους, δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση, με τον Φωτακίδη να παλεύει μόνος του να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι HotDogz βελτιώθηκαν σημαντικά στην επίθεσή τους, με τον Κωνσταντινίδη να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να βοηθάει στο σκοράρισμα. Οι Air Ballers δεν έχασαν όμως την ψυχραιμία τους, και παρότι οι HotDogz πλησίασαν επικίνδυνα, συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί. Ο Ανδρεαδάκης διατήρησε την ομάδα του στο παιχνίδι με ορισμένες έξυπνες φάσεις, ενώ ο Καραγιάννης έπαιζε καθοριστικό ρόλο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έληξε με διαφορά μόλις ενός πόντου, δίνοντας τον τόνο για το πόσο κλειστό θα ήταν το παιχνίδι στη συνέχεια.

Η ένταση κορυφώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι HotDogz, με τον Φωτακίδη και τον Κωνσταντινίδη σε εξαιρετική φόρμα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν, δημιουργώντας συνεχείς πιέσεις στην άμυνα των Air Ballers. Από την άλλη πλευρά, οι Air Ballers απαντούσαν με τον Καραγιάννη να πρωταγωνιστεί τόσο στα ριμπάουντ όσο και στο σκοράρισμα. Παρά την ισοφάριση, το παιχνίδι δεν έχασε τον ρυθμό του και συνέχισε να προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις. Το δεκάλεπτο έληξε 33-33, δίνοντας την αίσθηση ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της κανονικής διάρκειας, οι δύο ομάδες έπαιξαν με πάθος και αγωνία, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ανδρεαδάκης συνέχισε να είναι το "πρώτο βιολί" για τους Air Ballers, ενώ ο Καραγιάννης προσέφερε πολύτιμη βοήθεια στην άμυνα. Οι Air Ballers στην τελευταία στιγμή κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, οι HotDogz φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Ο Κωνσταντινίδης και ο Φωτακίδης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, με τον πρώτο να οργανώνει επιδέξια το παιχνίδι και τον δεύτερο να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια. Οι Air Ballers, αν και ξεκίνησαν καλά, έδειξαν σημάδια κούρασης, με τον Καραγιάννη και τον Ανδρεαδάκη να παλεύουν μέχρι το τέλος, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν λύσεις στην επίθεση στα τελευταία λεπτά. Έτσι, οι HotDogz πήραν την πολύτιμη νίκη με σκορ 50-54.

Novibet MVP του αγώνα είναι ο Ανέστης Φωτακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 12 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Air Ballers είναι ο Δημήτρης Καραγιάννης ο οποίος έκανε και αυτός Double Double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Air Ballers: Καραγιάννης 15 , Κρυστάλλης 7 , Γούλας 6 (2) , Πανταλώνας 7 , Μπασιάκος , Λαγός 2 , Ανδρεαδάκης 13 (3)

HotDogz: Κατσικαρίδης 2 , Τεμέλκου 7 (1) , Φωτακίδης 12 (2) , Μπατσιουδης 9 (1) , Νεόφυτος , Μαυράκης 8 , Κωνσταντινίδης 16 (2)