08/01/2023
Drunk Kings 4 11 14 16 - 45 -
Λεγάμενοι BC 17 18 13 13 - 61 -

Στην τετράδα οι Λεγάμενοι!

Μεσημεράκι Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Λεγάμενοι επικράτησαν εύκολα των Drunk Kings με 45-61, φτάνοντας τις 8 νίκες στο τρίτο όμιλο της Development League. Οι Πειραιώτες έπιασαν καλή απόδοση ανά διαστήματα και είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές, ενώ στην άλλη πλευρά οι Kings αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα και υπέπεσαν σε έκτη διαδοχική ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές, χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές τους Κατσαρό (6π.), Σιγάλα (4π.), Αγαλόπουλο (3π.), Βρεττάκο (2π.) και Δημουλιά (2π.). Μόλις 4 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι Kings που μοιραία έμειναν πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι «Μεθυσμένοι» βελτιώθηκαν επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις από τους Α. Θεοχάρη (6π.), Κοκκινογούλη (2π.), Αμπλά (2π.) και Αλεβίζο (2π.), όμως οι Λεγάμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς. Με τους Σουλτάτο (5π.), Αγαλόπουλο (4π.), Σιγάλα (4π.), Δημουλιά (3π.) και Βρεττάκο (2π.) να σκοράρουν, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +20. Σκορ ημιχρόνου, 15-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Kings παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 14-13 και βασιζόμενοι επιθετικά στους Αλεβίζο (5π.), Α. Θεοχάρη (5π.), Κοκκινογούλη (2π.) και Καζή (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Λεγάμενοι απάντησαν με Κατσαρό (6π.), Δημουλιά (6π.) και Αγαλόπουλο (4π.) διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-48.

Στο φινάλε οι Kings βρήκαν στήριγμα στο επιθετικό κρεσέντο του Καζή (9π.), αλλά και στους Θωμαδάκη (4π.) και Κοκκινογούλη (2π.), βελτιώνοντας την εικόνα τους. Σημάδια χαλάρωσης έδειξαν οι Λεγάμενοι που επικράτησαν όμως χωρίς άγχος, με τον Σουλτάτο (6π.) να κάνει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 18/52 δίποντα, 1/15 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Λεγάμενοι είχαν 17/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρις Δημουλιάς με 11 πόντους και double-double, έχοντας 2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Θωμαδάκης με 4 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Αλεβίζος) : Αλεβίζος 6, Αμπλάς 2, Θεοχάρης Β.Κ., Θεοχάρης Α. 13 (1), Θεοχάρης Μ.Κ. 1, Θωμαδάκης 4, Καραντώνης, Κοκκινογούλης 8, Κάζης 11.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος) : Αγαλόπουλος 13 (1), Βρεττάκος 7 (1), Δημουλιάς 11 (2), Κατσαρός 11, Σιγάλας 8, Σουλτάτος 11 (3), Στάντζος.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία των Λεγάμενων.