12/03/2023
Αλκοολικός Αστέρας 4 16 25 16 - 61 -
Lobsters BC 29 24 9 15 - 77 -

Στην τετράδα οι Lobsters!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Lobsters επικράτησαν του Αλκοολικού Αστέρα με 61-77, πραγματοποιώντας ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της ιστορίας τους. Ο Αλκοολικός έβγαλε σπουδαία αντίδραση στην τρίτη περίοδο, όμως πλήρωσε την απογοητευτική του εικόνα στο ξεκίνημα και μοιραία ηττήθηκε. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό η ομάδα του Σαλονικίδη επέβαλλε τον δικό της φρενήρη ρυθμό και, σκοράροντας με όλους τους πιθανούς τρόπους, έχτισε διαφορά ασφαλείας από πολύ νωρίς. Δόλιας (9π.), Λαδάς (5π.), Τρικαλιώτης (5π.) και Ραχμάν (4π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια ώρα ο Αλκοολικός αδυνατούσε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-29.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Lobsters να συνεχίζουν με σπασμένα φρένα, χάρη στους Δόλια (5π.), Τρικαλιώτη (5π.), Σαλονικίδη (4π.), Λαδά (4π.) και Κουτελά (4π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Αλκοολικός άρχισε να βρίσκει πατήματά του, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Τσομπανέλλη (6π.), Παυλάκη (6π.), Φουρνογεράκη (2π.) και Πρωτόπαπα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-53!

Μετά την ανάπαυλα ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του Αλκοολικού δεν περίμενε αυτό που έγινε. Με αντεπίθεση διαρκείας και εντυπωσιακό επιμέρους σερί 25-9, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά από τους 33 στους 16 και έδειξαν ικανοί ακόμη και για την ολική ανατροπή, με τους Αντωνόπουλο (8π.), Παυλάκη (8π.), Τσομπανέλλη (5π.) και Φουρνογεράκη (4π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Οι Lobsters αντιμετώπισαν μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση για αρκετή ώρα, όμως έβγαλαν αντίδραση στην αντίδραση, σκοράροντας με τους Δόλια (4π.), Σαλονικίδη (3π.) και Κουτελά (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός συνέχισε να βελτιώνει την εικόνα του, με τον αρχηγό της ομάδας Άκη Αντωνόπουλο (13π.) να παίρνει φωτιά πίσω από τα 6,75μ. Οι Lobsters, από την άλλη, συνήλθαν για τα καλά μετά το σοκ της τρίτης περιόδου και παρότι ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου (16-15) έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 13/30 δίποντα, 10/32 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Lobsters είχαν 26/46 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Παναγιώτης Δόλιας με 24 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Παυλάκης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 21 (4), Παυλάκης 14 (4), Πρωτόπαπας 2, Τσαμακίδης 2, Τσομπανέλλης 11 (1), Φουρνογεράκης 11 (1).

Lobsters (Σαλονικίδης): Δόλιας 24 (2), Κουτελάς 12, Λαδάς 13, Ντούντος 2, Ραχμάν 4, Σαλονικίδης 10 (2), Χατζίδης 2.

Τι μας άρεσε: Το ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο των νικητών, αλλά και τα ψυχικά αποθέματα που έδειξαν οι παίκτες του Αλκοολικού Αστέρα μετά την ανάπαυλα.