09/06/2022
Peristeri Phantoms 10 19 7 17 - 53 -
Μίνωες 8 15 13 19 - 55 -

Στη D1 θα είναι ωραία με τους Phantoms για παρέα!

Στο Basketaki Arena για το δεύτερο  παιχνίδι της φάσης των 8  της Development 2 , οι Peristeri Phantoms πήραν το εισιτήριο για τη D1 παρά την ήττα που γνώρισαν από τους Μινώες με σκορ 53-55 , καθώς υπερασπίστηκαν τη διαφορά των είκοσι εννέα πόντων του πρώτου παιχνιδιού  .

Οι δύο ομάδες ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Μπεκρή και Παγώνα  αντίστοιχα    , καθώς κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησαν  στα ριμπάουντ   και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 και 25 πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κρινή και τη παρέα τους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή , 5-4 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 5-4 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δύο , 10-8  . Ο Μπεκρής πέτυχε 5 πόντους  , ενώ ο Παγώνας είχε 4  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκε , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με της διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου  να αγγίζει την τιμή των έντεκα πόντων , 26-15 , και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 29-23 υπέρ των Phantoms   . Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Μπεκρής και Φλάκας με 5 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημόπουλος πέτυχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ , 33-28 και 35-30 , για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων , αφού με τον Παγώνα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Basketaki Arena έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν ένα , 35-36 . Οι Φιλιππής , Κρίνης και Φλάκας πέτυχαν από δύο πόντους , ενώ ο Παγώνας είχε 6  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Mίνωες με τον Παγώνα να ηγείται των προσπαθειών τους άνοιξαν τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους , 37-50 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια νίκη γοήτρου με σκορ ,53-55  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παγώνας με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ   , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Μπεκρής    είχε 20 πόντους , 17 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 3 κλεψίματα   .

Οι Peristeri Phantoms είχαν 15/60 δίποντα , 5/14 τρίποντα  , 8/17 βολές ,  41 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  11 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 9 λάθη , ενώ οι Μίνωες είχαν 17/47 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 6/18 βολές , 60 ριμπάουντ , 4 ασίστ ,  4 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 17 λάθη .

Peristeri Phantoms(Κρινής): Βαλάσης , Καδδάς 6 , Κρινής 15 , Κότσιρας , Μπεκρής 20 , Φιλιππής 5 , Φλάκας 7    .

Mίνωες (Χαΐδάκης) : Αλεξόπουλος , Βλάχος 12 , Δημόπουλος 9 , Μάρκος 7 , Μπαχάς 2 , Παγώνας 25 , Χαΐδάκης .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο των Παγώνα και Μπεκρή!