11/12/2022
Το Τρίτο Φύλο 12 7 15 14 - 48 -
Terroristas 7 8 14 17 - 46 -

Στην κόψη του ξυραφιού το Τρίτο Φύλο!

Κυριακή απόγευμα 11 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena , σε ένα σπουδαίο ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, το Τρίτο Φύλο κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη απέναντι στους Terroristas με 48-46, ατενίζοντας με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Τρίτο Φύλο ήταν ελαφρώς καλύτερο και με πρώτο βιολί τον Παππά με 5 πόντους, τρίποντο του Γκάτζια και καλάθια από Δεληγιάννη και Χαϊδεμένο, είχε προβάδισμα με 12 – 7. Οι Terroristas , παρότι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με τον Γάτσο να πετυχαίνει 4 πόντους, σίγησαν στη συνέχεια και έμειναν πίσω.

Οι Terroristas πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με 4 πόντους του Νίκα και τρίποντο του Στέφου, έφεραν το μάτς στα ίσια. Με 3 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ημιχρόνου, το Τρίτο Φύλο βρήκε δύο καλάθια με Χαϊδεμένο και Τσανικίδη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 19 – 15.

Ο Νίκας είχε  πάρει από το χεράκι  τους Terroristas στην τρίτη περίοδο και με 9 προσωπικούς του πόντους πάλευε να φέρει το ματς στα μέτρα των φιλοξενούμενων, αλλά το Τρίτο Φύλο με τον Γκάτζια άχαστο από μέση απόσταση με 6 πόντους, τον Παππά να πετυχαίνει 5 και τον Καστρίνιο να ακολουθεί με 4, διατηρούσαν προβάδισμα με 34 – 29.

Το Τρίτο Φύλο διατηρούσε το προβάδισμα στο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου με Χαϊδεμένο, Πανάγο και Παππά να δίνουν τις λύσεις, αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων κυρίως με το δίδυμο Στέφου και Λίτινα που πέτυχαν από 4 πόντους, έκαναν το σκορ 40 – 41. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα ώστε να βρουν άμεσα απαντήσεις,κάτι το οποίο κατάφεραν,καθώς με τρίποντο του Δεληγιάννη και καλάθια από Τσανικίδη, Χαϊδεμένο έφτασαν στην νίκη με το τελικό 48 – 46,παρά την απέλπιδα προσπάθεια του Λίτινα που σκόραρε ακόμη 5 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στέφανοσς Παππάς με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα,ενώ για τους ητττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Νίκας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλέψιμο.

Το Τρίτο Φύλο είχε 15 / 39 δίποντα ,4 / 31 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Οι Terroristas είχαν 13 / 44 δίποντα,4 / 23 τρίποντα, 8 / 14 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γκάτζιας 9, Δεληγιάννης 5, Καστρίνιος 5(11ρ.), Πανάγος 4, Παππάς 13(18ρ.), Τσανικίδης 4, Χαϊδεμένος 8.

Terroristas(Κονοφάος): Βατικιώτης , Γάτσος 6(8ρ.),Κονοφάος 2, Λίτινας 10,Μητρόπουλος, Νίκας 16, Παπαπαναγιώτου 3, Στέφος 8(8ρ.), Τάτσης, Τσιαούσης 1(14ρ.).

Τι μας άρεσε:Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που μας χάρισαν οι δυο ομάδες, με την αγωνία να είναι στα ύψη μέχρι το τέλος του ματς.