23/10/2023
Akarnania Warriors 11 7 16 8 - 42 -
Pharmaco Team 13 9 16 10 - 48 -

Στη Pharmaco Team το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου με 13 - 4, όμως οι Warriors έτρεξαν σερί 7 - 0 και πλησίασαν στο καλάθι στο φινάλε.

Δύο τρίποντα του Μπαρούχα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έφεραν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, όμως η Pharmaco Team παρά τον τραυματισμό του Κουδούνα βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 4 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε μέχρι και τους 7 πόντους, με τους Warriors να μειώνουν στους 4 στο 30ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Pharmaco Team προηγήθηκε με 8 πόντους, όμως οι Warriors μείωσαν στο καλάθι και στη συνέχεια έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με το Μπαρούχα να αστοχεί δύο φορές έξω από τα 6,75. Ο Γκρίζης με σουτ τριών πόντων έδωσε διαφορά 5 πόντων στους φιλοξενούμενους, ενώ η νίκη της Pharmaco Team "κλείδωσε" με το Γκάτση να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ του Κουτρουμάνου και να σκοράρει κάτω από το καλάθι.

Πρώτος σκόρερ των Warriors ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας με 13 πόντους και ακολούθησε ο Χρήστος Τσάσσης με 11.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Γκάτσης με 12 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Γιώργος Γκρίζης.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team έχασε με τραυματισμό τον Πάνο Κουδούνα, επηρεάστηκε, αλλά τελικά βρήκε λύσεις για να φτάσει στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετά κενά διαστήματα στην επίθεση και αυτό είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουν ενόψει της συνέχειας.

AKARNANIA WARRIORS (Κωνσταντίνος Κωτσής): Δρακούσης 3(1), Μπαρμπάκης 2, Μπαρούχας 13(2), Μπιτσικώκος 3(1), Πετρέκας, Πετρόπουλος 4, Πρατάρης, Τσαμάκης 4(1), Τσάσσης 11, Χριστογιάννης 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αναστασόπουλος 4, Γκάτσης 12(2), Γκρίζης 10(2), Καρτσακλής 2, Κουδούνας 6, Κουτρουμάνος 6(1), Μηλιάτης, Πανταζής, Σταμούλης 5(1), Τσουκαλάς 3(1), Χολής.