26/06/2024
Emporio Armani 14 26 24 18 - 82 -
Brickers 10 14 13 21 - 58 -

Στην τετράδα η Emporio Armani

Η Emporio Armani κέρδισε με 82 - 58 τους Brickers και έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Οι πρωταθλητές πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και έφτασαν σχετικά εύκολα στη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στη φάση των ομίλων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρή διαφορά και προηγήθηκαν με 4 πόντους στο φινάλε.

Η Armani μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου πήρε διψήφιο προβάδισμα και έφτασε στο +16 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν με 27 στο 30ο λεπτό.

Στο διαδικαστικό τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20 πόντους και "σφράγισαν" τη νίκη - πρόκριση με το τελικό +24.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος με 27 πόντους και ακολούθησαν ο Δημήτρης Παπαθανασόπουλος με 15, ο Χρήστος Τασιούλης με 12 και ο Νίκος Σβίγγος με 10.
Από τους Brickers ξεχώρισε ο Χρήστος Ντέκας με 26 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους σημείωσε ο Πάνος Ρόμπολας.

Τι μας άρεσε. Η Armani έχει τις λύσεις και ακόμα και στις μέρες που δεν είναι πολύ εύστοχη από την περιφέρεια, περνάει κοντά στο καλάθι το σκοράρισμα.

Τι δε μας άρεσε. Οι Brickers είχαν παίκτες σε μέτρια ημέρα και δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό που έδωσαν οι αντίπαλοί τους.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Αγγέλης 3(1), Δάρλας 9, Κοκοτός 6, Παπαθανασόπουλος Δ. 15(1), Παπαθανασόπουλος Ι. 27(3), Σβίγγος 10(1), Τασιούλης Χ. 12, Τασιούλης Ι., Τρίκας.

BRICKERS (Σωκράτης Ντέκας): Κυτάγιας 2, Μεταξάς 8, Ντέκας 26, Πάσσιος 8, Πολίτης 4, Ρόμπολας Ι., Ρόμπολας Π. 10(2).