04/03/2022
Gangsters 17 20 10 16 - 63 -
Aguanile 10 15 9 3 - 36 -

Στην δεύτερη θέση οι Gangsters!

To ντέρμπι της αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Μaster League πήραν οι Gangsters, αφού επιβλήθηκαν με 63-36 της Aguanile με στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Gangsters στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 11 πόντους του Γιάγκου Μαρκόπουλου, προηγήθηκαν με 17-10. Τζιγκουνάκης και Συκαράς από 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυριαρχία των Gangsters συνεχίστηκε. Η άμυνα ζώνης του coach Βρύλλη απέδωσε καρπούς, αφού η Aguanile ήταν αρκετά άστοχη από την περίμετρο. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με το επιθετικό κρεσέντο του Θανάση Αλεξανδρή που έβαλε 6 πόντους, τους οδήγησε στο συν 12 στο ημίχρονο, 37-25. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 6 πόντους σημείωσε ο Γιάννης Παπαρούλιας και 5 ο Άγγελος Τζιγκουνάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους Gangsters να κρατούν το προβάδισμα σταθερά. To ματς έγινε αρκετά νευρικό και οι δύο ομάδες πολύ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 10-9 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Gangsters, που ευτύχησαν να προηγηθούν με 13, 47-34. Μαρκόπουλος από την μία με 6 πόντους και Τζιγκουνάκης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Gangsters συνέχισαν να είναι ισοπεδωτικοί. Στο 36′ προηγήθηκαν με 20 πόντους, 56-36 και επί της ουσίας εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Το τελικό 63-36 , αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού η ομάδα του Βρύλλη κυριάρχησε χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό της.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Λάιος με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Αργυριάδης με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι Gangsters είχαν 24/67 εντός πεδιάς, 6/24 τρίποντα και 9/20 βολές. Πήραν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη η Aguanile είχε 17/67 εντός πεδιάς, 1/17 τρίποντα και 1/3 βολές. Πήρε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα, έκανε 7 λάθη και 3 τάπες.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Αφουξενίδης 4, Αλεξανδρής 10, Λάιος 4, Λάιος Β 13, Μαρκόπουλος 27, Μακρής 5.

Aguanile (Συκαράς): Σιμιτσόπουλος 4. Παπαρούλιας 8, Συκαράς 6, Γκέγκιος, Αργυριάδης 4, Τζιγκουνάκης 14

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές απουσίες που είχαν οι δύο ομάδες!