Draft Fathers 16 12 19 17 - 64 -
Komic Mastoras BC 10 4 18 10 - 42 -

Στην Development League οι Draft Fathers!

Στην Development League θα αγωνίζονται την φετινή σεζόν οι Draft Fathers αφού έκαναν δύο τις νίκες τους στα μπαράζ ανόδου. Μετά τους Capital Con-Trolls, θύμα τους ήταν ο Komic Mastoras στο κλειστό του Κολωνού.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να κάνουν ορθολογικές επιθέσεις και να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα. Οι Draft Fathers που ήταν ένα… «κλικ» καλύτεροι προηγήθηκαν στο 10’ με 16-10, χάρη στα καλάθια των Διαγγελάκη, Βρούτση και Σκληράκη. Για τους φιλοξενούμενους οι Παναγόπουλος και Γρηγοράκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε την έκβαση του αγώνα. Οι Draft Fathers με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Διαγγελάκη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 28-14, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +20 (44-24) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Τίποτα δεν πήγαινε για καλά για τον Komic που ήταν αρκετά άστοχος, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, αφού σημείωσαν μόλις 3 πόντους. Οι «άσπροι» ωστόσο, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση αυτή, σημειώνοντας μόλις 8 πόντους. Έτσι λοιπόν, η ομάδα του Διαγγελάκη διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (47-32).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τους Draft Fathers όχι μόνο να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά να το διευρύνουν κιόλας. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Διαγγελάκης, Δράκος, Βρούτσης, Κανέλλος και Βλαχοθανάσης. Ο Σπυράτος με τα μακρινά σουτ έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ωστόσο το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Έτσι, οι Draft Fathers με 2/2 νίκες πήραν την άνοδο, ενώ ο Komic Mastoras θα τα δώσει όλα για την άνοδο στον «τελικό» με τους Capital Con-Trolls.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Βρούτσης με double double και 14 πόντους (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγοράκης με 7 πόντους (3/4 δίποντα, 1/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/42 δίποντα (50%), 4/15 τρίποντα (26,7%) και 10/22 βολές (45,5%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/44 δίποντα (29,5%), 3/16 τρίποντα (18,8%) και 7/13 βολές (53,8%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Draft Fathers (Διαγγελάκης): Δράκος 4 (1), Παρμακλής (8), Ντούσκος, Λαυκίδης 3, Σκληράκης 7 (1), Βλαχοθανάσης 5, Βρούτσης 14, Διαγγελάκης 19 (2), Κανέλλος 4.

Komic Mastoras (Στάμου): Διγενόπουλος 3, Σπυράτος 6 (2), Αυγερινός, Γρηγοράκης 7, Ευσταθόπουλος 2, Παναγόπουλος 12, Αθάνος 4, Πλατσατούρας, Γεράκης 2, Διαλελής 3, Σερεβέτας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Draft Fathers, καθώς και το δεύτερό τους δεκάλεπτο.