17/04/2022
Bonobo BC 13 16 13 11 - 53 -
Chicago Hulks 7 10 13 14 - 44 -

Στην Development League οι Μαϊμούδες!

Επίσημα στην Development League βρίσκονται από χθες το απόγευμα οι Bonobo, καθώς για την 20η αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League κέρδισαν σχετικά εύκολα τους Chicago Hulks με 53-44 στο κλειστό του Κολωνού!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Bonobo στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Φουραδούλα, 4 του Σταύρου Μπάμπαλη και τρίποντο του Κόρδα, προηγήθηκαν με 10-0 στο πρώτο πεντάλεπτο και έκλεισαν τελικά το δεκάλεπτο στο +6, 13-7. Ο Νάσσου με 4 πόντους και ο Μπαντουβάκης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Κιτσαντά, 4 του Στάθη Μπάμπαλη και 3 του Σταύρου Μπάμπαλη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 29-17. Τους Chicago Hulks κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Νάσσου με τους 7 πόντους που πέτυχε, φτάνοντας έτσι τους 11.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σταύρος Μπάμπαλης πάτησε γκάζι και με 8 δικούς του πόντους, έδωσε για πρώτη φορά αέρα 18 πόντων στις Μαϊμούδες, 40-22. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να απαντήσουν και με ακόμη 7 πόντους του Νάσσου και 4 του Σιαχάμη, μείωσαν στους 12, 42-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo, παρά το γεγονός πως παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης, έφτασαν στη νίκη με 53-44 , έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Σταύρου Μπάμπαλη, Παπασωτηρίου, Κιτσαντά και Φουραδούλα. Για τους Hulks στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Τσαρτσής και Νάσσου, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 15/39 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 14/37 και 3/28 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Bonobo ο Σταύρος Μπάμπαλης με 20 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/10 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 4 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 2/6 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη.

Bonobo (Φουραδούλας): Σπυριδάκης 1, Παπασωτηρίου 6, Κόρδας 3 (1), Φουραδούλας 6, Μπάμπαλης Σταύρος 20 (3), Κιτσαντάς 8, Μπάμπαλης Στάθης 6, Τσάκλης 3

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Σιαχάμης 4, Τσαρτσής 7, Τιγγινάγκας, Καλδέλης 4, Νάσσου 26 (2), Κόβερης, Μπαντουβάκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό ξεκίνημα των Bonobo, που ουσιαστικά τους οδήγησε στη νίκη!