10/04/2023
Antilalos BC 19 18 20 25 - 82 -
New World Fix 19 16 17 8 - 60 -

Στην Elite και του χρόνου ο Αντίλαλος!

Στην Elite League by Betsson θα αγωνίζεται και του χρόνου ο Αντίλαλος, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική κέρδισε τους New World Fix με 82-60 και εξασφάλισε την παραμονή, ενώ η ομάδα του Γαλανού τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Τρομερό μπάσκετ και από τις δύο πλευρές στο ξεκίνημα της συνάντησης και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-19. Ο Κώστας Ζαμπέτας με 7 πόντους, ο Αλεξίου με δύο τρίποντα και ο Merkevicius με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους New World Fix από 5 πόντους είχαν οι Σιάποντης, Παπαδόπουλος και Ζωιτός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Καραγιάννη και τρίποντα των Γκολέ - Αλεξίου, ο Αντίλαλος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 37-35! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Σιάποντη και οι 4 πόντοι του Diallo.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα είχε τον έλεγχο του αγώνα και 7 πόντους του Καραγιάννη, 7 του Μαργώνη και 6 του Κώστα Ζαμπέτα, βρέθηκε στο +7, 57-50. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 57-52, διαμόρφωσε για λογαριασμό της παρέας του Γαλανού ο Diallo, ενώ νωρίτερα 9 πόντους σημείωσε Σιάποντης. Σκορ τρίτης περιόδου 57-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Γκολέ, Αλεξίου, Merkevicius και Καραγιάννη, έφτασε δίκαια στη νίκη σωτηρίας με 82-60! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι New World Fix, με τους Αθηναίο, Ζαμπέτη και Κιτσαντά και να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 14/36 δίποντα και 15/32 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 15/37 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp για τον Αντίλαλο ο Κώστας Ζαμπέτας με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 20 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/6 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 7 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 11, Αλεξίου 20 (6), Γκολές 9 (3), Ζαμπέτας Κ. 15 (2), Καραγιάννης 16 (3), Μάινας, Μαργώνης 11 (1), Σταυρόπουλος

New World Fix (Γαλανός): Κιτσαντάς 2, Diallo 8 (1), Ζαμπέτης 6, Ζωιτός 5 (1), Λογγίτσης 4, Παπαδόπουλος 5 (1), Σιάποντης 20 (4), Τσεκουρλούκης, Αθηναίος 10

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο του Αντίλαλου!