02/03/2024
Optimus Priamus 15 11 20 14 - 60 -
Kavlanta Hawks 13 14 9 13 - 49 -

Στην Evolution League οι Optimus Priamus!

Μια άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-13 χάρη στα καλάθια των Μανιά, Παπαδάκου και Καλτσάκα. Οι "κίτρινοι" έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Τζώρτζη, Ρήγο και Πέτσα και έμειναν κοντά στο σκορ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Hawks να ανεβάζουν την απόδοσή τους, να γυρίζουν την μπάλα στην επίθεση, να κάνουν την ανατροπή και να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (26-27). Ο Βιδάλης βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τζώρτζη και Πέτσα. Η ομάδα του Αντωνουσάκη από την άλλη μεριά, μπορεί να τα πήγε καλά στην επίθεση, με τους Βασιλειάδη και Καλτσάκα να κάνουν τη διαφορά, όμως η κάκιστη αμυντική τους λειτουργία, τους έβαλε σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διόρθωσαν τα... κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ και με πολυφωνία στην επίθεση "έχτισαν" διψήφια διαφορά (46-36) κάνοντας ταυτόχρονα αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δε θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, αφού έκαναν πολλά λαθη και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι πάτησαν πάνω στη διψήφια διαφορά που απέκτησαν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη χάρη στα καλάθια των Βασιλειάδη και Μανιά. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Ρήγου, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανιάς με double double και 16 πόντους (8/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτσας με double double και 13 πόντους (6/14 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ).

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 9, Ηλιόπουλος 4 (1), Καλτσάκας 19, Λοΐζος, Μανιάς 16, Νομικός, Παπαδάκος 9 (1), Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 1

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Βιδάλης 9, Καραγιάννης 2, Κολυβάς 3 (1), Πέτσας 13, Πεντάρης 2, Ρήγος 8, Τζώρτζης 12

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Kavlanta Hawks και ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το παιχνίδι οι νικητές όταν είδαν τον αντίπαλο να επιστρέφει.