19/02/2023
Elapuse BC 11 17 14 8 - 50 -
Αμφιδέξιοι 14 14 10 10 - 48 -

Στην καλύτερή τους φάση οι «Ελαπουσιώτες» !

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena η ElaPuse υποδέχθηκε τους Αμφιδέξιους στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Δημήτρη Αναγνώστου πήρε οριακά, αλλά δίκαια τη νίκη με 50-48 και έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του βαθμολογικού πίνακα. Αήττητοι στο πρωτάθλημα από την 1η του Δεκέμβρη οι «Ελαπουσιώτες» που ετοιμάζονται για το σπουδαίο ματς κόντρα στο Σοποτό την Πέμπτη στο Basketaki Arena.

Η ομάδα του Γιάννη Στουρνάρα πλήρωσε κυρίως την αστοχία της στο περιφερειακό σουτ (7/36) και γνώρισε μια ήττα που εκτός απροόπτου καθιστά πιο δύσβατο το μονοπάτι των Playoffs. Επόμενο παιχνίδι στις 9/3 για τους Αμφιδέξιους κόντρα στους Souvlakers με μοναδικό στόχο φυσικά την επιστροφή στα ροζ φύλλα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τους Αμφιδέξιους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά, χάρη στο δίδυμο Γεωργόπουλος (8π.) – Ρίζος (6π.). Από την άλλη, η Elapuse παρέμεινε σε απόσταση ενός σουτ, βρίσκοντας λύσεις από τους Μιγιόνη (6π.), Κουτσούκο (4π.) και Δεσύπρη (1π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Elapuse βελτιώθηκε επιθετικά και με δράστες στην επίθεση τους Ζορμπά (8π.), Μιγιόνη (5π.) και Δημητριάδη (4π.) διένυσε το πιο παραγωγικό της διάστημα στο ματς. Η πολυφωνία (5 διαφορετικοί σκόρερ) ήταν το όπλο των Αμφιδέξιων σε αυτό το σημείο, με τον Τζαβέλλα να κάνει τη διαφορά βγάζοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ. Σκορ ημιχρόνου, 28-28.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει κάποια σημαντική διαφορά. Ο Κουτσούκος (7π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στουρνάρας (6π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση προσφέροντας λύσεις με μακρινά σουτ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-38.

Μεγάλη μάχη στο φινάλε με το ματς να οδηγείται στις ειδικές καταστάσεις και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 8-10. Τα μεγάλα σουτ των Γεωργόπουλου (6π.) και Ρίζου (4π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά για τους Αμφιδέξιους που λύγισαν στο τέλος. Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά για την Elapuse ήταν ο Μιγιόνης που προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στη συλλογή του, ενώ ο Πιτσιλής (2π.) σκόραρε το πρώτο του καλάθι την κρίσιμη ώρα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως αστόχησαν στην τελευταία φάση με τον Γεωργόπουλο.

Στο τέλος του αγώνα, η Elapuse BC είχε 14/35 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Αμφιδέξιοι είχαν 12/34 δίποντα, 7/36 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κουτσούκος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Elapuse BC (Αναγνώστου) : Αναγνώστου, Βλαντής, Δεσύπρης 3, Δημητριάδης 6, Ζορμπάς 8 (2), Κουτσούκος 11 (1), Μαγγιώρος, Μιγιόνης 18 (1), Πιτσιλής 2, Σακελλαρόπουλος 2.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας) : Γεωργόπουλος 14 (2), Γκατζιώρας 2, Κλάδης 5 (1), Κοκόσης, Κούδας, Ρίζος 14 (1), Στουρνάρας 9 (3), Τζαβέλλας 4.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Κούδα. Περαστικά Γιάννη !