03/03/2024
Singular Logic 7 18 16 9 - 50 -
Athens Touvlakers 12 12 12 13 - 49 -

Στην κόψη του ξυραφιού η Singular Logic!

Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικό κι αυτό οδήγησε τις ομάδες να πάνε σε γρήγορο ρυθμό, με τους Touvlakers να στέκονται καλύτερα και να κρατούν το προβάδισμα με 7 – 12. Αγκουριδάκης και Ηλιόπουλος οδηγούσαν την επίθεση με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τους Μπλε, ο Παπαευάγγελου πέτυχε 4, με τον Αράπογλου να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Το δεύτερο δεκάλεπτο χωρίστηκε σε δύο σκέλη, με τις ομάδες να έχουν από ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με αιχμή του δόρατος τον Θεοδωρακόπουλο με 8 πόντους, έστειλαν τη διαφορά ακόμα και στο + 14. Μετά τα μισά, η ομάδα του Ντουμάνη δια χειρός του οπλοπολυβόλου με το όνομα Βασίλης Σακογιάννης που πέτυχε 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα, γύρισε τούμπα το ματς και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 25 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με το δίδυμο Αγκουριδάκη και Ηλιόπουλου να προσφέρουν από 5 πόντους, αλλά η Singular Logic πιέζοντας ψηλά στην άμυνα και κλέβοντας αρκετές μπάλες, πήρε τα ηνία και ξέφυγε με 41 – 36. Ο Παπαευαγγέλου ήταν ο κορυφαίος με 6 πόντους, με Καραχάλιο και Παλιοκώστα να προσφέρουν από 4 έκαστος.

Η ομάδα του Ντουμάνη μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και άνοιξε τη διαφορά με τον Καραχάλιο να βάζει 4 πόντους αλλά οι Touvlakers αντέδρασαν γρήγορα και με τον Αγκουριδάκη να τους οδηγεί με 5 πόντους, πλησίασαν 45 – 44. Το τελευταίο τετράλεπτο έγινε δραματικό, με τον Αράπογλου να βγαίνει μπροστά για την Singular Logic με 4, δίνοντας στην ομάδα του αέρα 5 πόντων και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Λειβαδά - Κοσκέρα πλησιάζοντας και πάλι στον πόντο(50-49). Με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη του παιχνιδιού, οι ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τους Μπλε να κρατούν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να παίρνουν στο φινάλε το ροζ φύλλο.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Σακογιάννης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 17 πόντους, 20 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Singular Logic(Ντουμάνης): Αναστασόπουλος, Αράπογλου 10(7ρ.),Ιγκνιάτοβιτς , Καραχάλιος 18, Μανής, Παλιοκώστας 5, Παπαευαγγέλου 11(7ρ.), Σακογιάννης 14(10ρ.)

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 17(20ρ.),Ηλιόπουλος 11, Θεοδωρακόπουλος 7,Κοσκέρας 7,Λεβειδιώτης 2, Λειβαδάς 5(9ρ.).

Τι μας άρεσε:

Το ντέρμπι μέχρι τα τελευταια δευτερόλεπτα και η εξαιρετική εμφάνιση του Σακογιάννη