17/01/2023
Myrmidons BC 14 10 9 16 - 49 -
Reptors 13 11 15 11 - 50 -

Στην κόψη του ξυραφιού οι Rapetors!

Συγκλονιστικό ματς έγινε το βράδυ της Τρίτης 18 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, εκεί που Myrmidons και Rapetors διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους γηπεδούχους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και τους Κόκκινους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη με 49 – 50.

Οι ομάδες προέρχονταν από ήττα και μπήκαν ορεξάτες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Νιωτάκη με buzzer beater τρίποντο να διαμορφώνει το 14 – 13.Κοσκινάς με 4 και Γάββαρης – Νιωτάκης με 3 πόντους οδηγούσαν την επίθεση για τους Myrmidons, ενώ ο Κορρές ήταν σε τρομερή κατάσταση για τους φιλοξενούμενους με 8 πόντους, με τον Παπανικολάου να σκοράρει ένα τρίποντο.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 24 – 24. Ο Κορρές έσερνε και πάλι τον χορό στην επίθεση τών Rapetors με 4 πόντους, με τον Παπανικολάου να σκοράρει εκ νέου από τα 6,75 και τον Μίχα να βάζει ένα καλαθάκι, ενώ για τους Μυρμιδόνες, ο Νιωτάκης έδινε τον ρυθμό, με τον Κοσκινά να ξεχωρίζει με 4 πόντους, και τους Besete - Πετρόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Κόκκινοι έσφιξαν την άμυνα τους και με τον Κορρέ να συνεχίζει το βιολί του με 5 πόντους και τους Παπανικολάου, Κάππο και Σακελλαρόπουλο να πυροβολούν από την περιφέρεια, ξέφυγαν 33 – 39. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Πετρόπουλου είχε δυσκολίες στο σκοράρισμα, με τον Besete να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 4 πόντους και τους Βενέτη-Γάββαρη να προσθέτουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν σταθερά την κούρσα, με τον Κορρέ να είναι ασταμάτητος με 6 πόντους ακόμα, αλλά οι Μυρμιδόνες με τον Νιωτάκη να είναι καταπληκτικός με 8 πόντους αλλά και μοιραίος χάνοντας την βολή και την τελευταία επίθεση της ομάδας του, έφτασαν στην πηγή χωρίς να πιουν νερό, με την νίκη να καταλήγει στα χέρια της παρέας του Πατσουράκη!!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Κορρές με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νιωτάκης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κλεψίματα.

Οι Myrmidons είχαν 19 / 56 δίποντα , 2 / 17 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Rapetors είχαν 14 / 41 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Besete 9, Βενέτης 10(7ρ.), Γάββαρης 7(12ρ.), Θωμάς, Κοσκινάς 9, Νιωτάκης 10(12ρ.), Πετρόπουλος 2.

Rapetors (Πατσουράκης): Κάππας 3 (1), Κορρές Β. 21, Κρέτσης 2, Κοτζακουλάκης, Μίχας 2, Παπανικολάου 11 (3), Πατσουράκης 2, Σακελλαρόπουλος 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Κορρέ και η προσπάθεια των Μυρμιδόνων με το συγκλονιστικό Νιωτάκη.