09/03/2024
Pressof BC 22 15 18 15 - 70 -
Αναλώσιμοι 11 13 13 15 - 52 -

Στην κορυφή η Pressof, στην Development οι Αναλώσιμοι!

Η Pressof επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, μπήκε γρήγορα σε θέση οδηγού και με τον Κοροπούλη να τα βάζει από παντού με τρία τρίποντα και 11 πόντους και τον Βασιλείου να ακολουθεί από κοντά με 6, έχτισε διψήφια διαφορά. Στο στρατόπεδο των Αναλώσιμων που μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι και κυνηγούσαν από την αρχή,ξεχώρισαν Μπέλλος με 5 και Μανώλης με 3 πόντους αντίστοιχα.

Ο Κοροπούλης πήρε το όπλο του στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με δύο δικά του τρίποντα οδήγησε την Pressof στο +21. Σε εκείνο το σημείο οι Αναλώσιμοι έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση με Μανώλη(4) και Μπέλο(3) να ηγούνται πλησιάζοντας το σκορ ,για να πάρει την σκυτάλη ο Καρατζιάς με 4 πόντους για τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το 37 – 24 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Αναλώσιμοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με το δίδυμο Μανώλη και Ντούγια να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, αλλά οι Πειραιώτες χωρίς να αγχωθούν καθόλου, με τον Κοροπούλη σε θέση δημιουργού αυτή τη φορά και τον Παραρά πρώτο σκόρερ με 8 πόντους, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 55-37.

Τυπική διαδικασία η τελευταία στροφή της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις με πρώτο βιολί τον Μεϊντάνη με 8 πόντους και τους τυπικά γηπεδούχους παίζοντας πλέον στο ρελαντί και με τον Βρεττό(5) μπροστάρη στην επίθεση, να φτάνουν πολύ εύκολα στο τελικό 70-52.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Παραράς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αδαμάντιος Μανώλης με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Pressof(Μπαλάσκας): Βασιλείου 10(10ρ.), Βρεττός 5, Καρατζιάς 4(12ρ.), Κοντάκος 4(9ρ.), Κοροπούλης 17, Κρασσας 1, Μπαλάσκας 3, Παραράς 15,Τρατολάτης 7, Τσορτός 4.

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Καστανιάς, Λιάσκας 6, Μανώλης 12, Μεϊντάνης 12(8ρ.), Μπέλλος 10, Νικολόπουλος 2, Ντούγιας 10.

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που βγαζει στο παιχνίδι της η Pressof.