01/11/2021
Αλκοολικός Αστέρας 6 15 13 6 - 40 -
Brazzerzz Beachterzz 23 13 8 18 - 62 -

Στην κοσμάρα τους οι Brazzerzz Beachterzz!

Τρία στα τρία για τους Brazzerzz Beachterzz στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τον Αλκοολικό Αστέρα με 40-62 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Brazzerzz Beachterzz στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Χαΐτου, 5 του Ζώτου, 4 του Τσίτουρα και βοήθειες των Αλέξανδρου Βγενόπουλου και Γεράκη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 6-23. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, με τον Αντωνόπουλο να βάζει ένα τρίποντο και τον Λαουτατζή ένα δίποντο.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, μετά από ακόμη 7 πόντους του Χαΐτου. Το δίδυμο Γιάννη – Τσομπανέλλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση του Αλκοολικού Αστέρα με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Αντωνόπουλο και Λαουτατζή με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, μείωσαν στους 10, 34-44. Κόλλησαν στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο οι μωβ, με τους Τσίτουρα, Ζώτο, Καλαϊτζή και Χαΐτο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές τους και με 7 πόντους του Δημητριάδη, 4 του Μανωλάτου και τρίποντο του Ζώτου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 40-62. Για τον Αλκοολικό Αστέρα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιάννης (4π) και Αντωνόπουλος (2π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 13/49 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 18/40 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Γιάννης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 5/15 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Χαΐτος με 17 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Μπελογιάννης, Αντωνόπουλος 13 (3), Λαουτατζής 6, Σιδηρόπουλος 4, Γιάννης 12, Τσομπανέλλης 4, Πρωτόπαπας 1

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 4, Χαμηλός 2, Ζώτος 10 (2), Καλαϊτζής 4, Βγενόπουλος Π. 2, Δριβάκος 2, Χαΐτος 17 (3), Δημητριάδης 7 (1), Βγενόπουλος Α. 3 (1), Ευσταθόπουλος 2, Τσίτουρας 6, Γεράκης 3

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Αντώνη Χαΐτου!