22/04/2023
Gunners 13 18 20 10 2 63 -
Αμόκ 21 16 24 9 11 81 -

Στην Master League μετά από "μάχη" η Αμόκ!

Στην Master League θα αγωνίζεται του χρόνου η Αμόκ, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς κέρδισε τους Gunners ακριβώς με το ίδιο σκορ που έχασε το πρώτο, 61-70, και στην παράταση έφτασε τελικά στην τεράστια νίκη με 63-81!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Αμόκ, καθώς με 7 πόντους του Βιγικάκη, 4 του Ορφανού και τρίποντα των Γιάννη Διονυσόπουλου - Κατσίγαρη, προηγήθηκε με 13-21. Μόνος του πάλευε για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Πάνιας, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 16-27, και τελικά με 8 νέους πόντους του Ορφανού και τρίποντο του Γιώργου Διονυσόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 31-37! Τους Gunners κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Καραμπέτσου και οι 4 του Πάνια, ενώ από 3 είχαν οι Ακουμιανάκης και Κωστακιώτης.

Με 6 πόντους του Ακουμιανάκη, 6 του Παπαδόπουλου και 4 του Πατσίκα, το συγκρότημα του Παναγόπουλου μείωσε στο καλάθι στα μισά της τρίτης περιόδου, 45-47. Ο Ορφανός, όμως, ήταν ασταμάτητος και με 14 δικούς του πόντους και τρίποντα των Γιάννη Διονυσόπουλου - Βιγικάκη, έβαλαν την ομάδα του Δουρακάκη στο +10, 51-61, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με 6 πόντους του Ορφανού και τρίποντο του Γιάννη Διονυσόπουλου, η Αμόκ έδειχνε να αγκαλιάζει την πρόκριση, αφού 2:30 για το τέλος προηγούταν με 53-68! Ωστόσο, οι "Κανονιέρηδες" δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με μεγάλα σουτ των Ακουμιανάκη, Πάνια και Ζούρου, έστειλαν το ματς στην παράταση με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 61-70, ακριβώς όπως και στο πρώτο παιχνίδι!

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Αμόκ είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Ορφανό και Γιάννη Διονυσόπουλο, έφτασε εύκολα στη νίκη με 63-81. Ο Ακουμιανάκης ήταν ο μόνος που βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους στο έξτρα πεντάλεπτο!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/26 βολές, 21/48 δίποντα και 2/28 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 23/44 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Gunners ο Πάνιας με 21 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 5/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Αμόκ ο Ορφανός με 37 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 14/19 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 16, Ζούρος 3, Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 8, Κωστακιώτης 3 (1), Πάνιας 21 (1), Παπαδόπουλος 6, Πατσίκας 4, Ραυτόπουλος 2

Αμόκ (Δουρακάκης - Αβαρκιώτης): Βιγικάκης 10 (2), Γράψας, Γρηγορίου 3, Δερδενές 2, Διονυσόπουλος Γ. 6, Διονυσόπουλος Ι. 16 (4), Καστρίτης 4, Κατσίγαρης 3 (1), Ορφανός 37 (2), Τσατσάνης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!