04/12/2022
Orlando Tragics 9 23 19 20 2 73 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 20 23 8 20 10 81 -

Στην παράταση οι "νησιώτες"!

Σε ένα παιχνίδι με ένταση και αρκετές αποβολές, ο Αρισταίος επιβλήθηκε των Orlando Tragics με 73-81 στην παράταση, με την παρέα του Τσαμουρά να τελειώνει το παιχνίδι με 3 παίκτες!

Ο Αποστόλης ο Κριαλάκος ήταν... συγκινητικός και δεν άφησε την ορμή του Αρισταίου να παρασύρει τους Tragics, με τους Τούντα και Gjini να οδηγούν τους "νησιώτες" στο 9-20 για πρώτη περίοδο, έπειτα από ένα δεκάλεπτο γεμάτο ενέργεια και πολύ τρέξιμο!

Το παιχνίδι για περίπου πέντε λεπτά έχασε εντελώς το ρυθμό του, με τους Tragics να χρεώνονται με τεχνικές ποινές και να χάνουν το μομέντουμ του αγώνα. Ο Βασίλης Παούρης το  εκμεταλλεύτηκε και οδήγησε τον Αρισταίο στο 32-43 πρώτου ημιχρόνου.

Συγκέντρωση, καλές άμυνες και αιφνιδιασμοί με έναν εκπληκτικό Γεροδήμο στο προσκήνιο και οι Tragics μείωσαν για τα καλά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να μη σκοράρουν για 5 ακριβώς λεπτά και την τρίτη περίοδο εν τέλει να κλείνει στο 51-51.

Απίστευτη παράσταση από τον Κωνσταντίνου, με τον φόργουορντ των γηπεδούχων να πετυχαίνει 3 τρίποντα σε σύντομο χρονικό διάστημα και να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 71-71!

Εκεί ο Αρισταίος ήταν καλύτερος και δε δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τους 3 παίκτες των Tragics που έμειναν στο παρκέ μετά τις αποβολές και το συμπλήρωμα φάουλ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 73-81 για τους νησιώτες!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και δύο λάθη. Από Orlando Tragics ξεχώρισε ο Γιώργος Γεροδήμος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/55 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 17/39 βολές, 57 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/46 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 23/39 βολές, 57 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Μοσχολιός 7, Τσαμουράς 2, Κριαλάκος 14, Ντρες, Γεροδήμος 18, Κωνσταντίνου 14, Αγγελιδάκης 9, Κολυβάς 9, Σιμιτιάν.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 7, Τούντας 8, Παούρης Γ. 25, Βαλεράς 6, Παούρης Β. 12, Ρουσουνέλος 6, Δεμένεγας, Βρεττός, Ψημίτης 4, Γκορόγιας 6, Φιλιππόπουλος, Κανιάς 7.

Τί μας άρεσε: Η ορμή των δύο ομάδων!