06/06/2023
Flint Tropics - - - - - - -1
Optimus Priamus - - - - - 20 -

Στην παράταση η νίκη – πρόκριση των Optimus Priamus!

Εξαιρετικό ματς, με τρομερές διακυμάνσεις και αμείωτο ενδιαφέρον και στα 45 λεπτά που παίχτηκαν, παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena, με τους Optimus Priamus να επικρατούν στις λεπτομέρειες και στο έξτρα πεντάλεπτο με 57 – 60 απέναντι στους Flint Tropics και να παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό μεταξύ των δύο ομάδων, με τις επιθέσεις να δείχνουν νευρικές και τους ελαφρώς πιο εύστοχους Priamus να έχουν προβάδισμα με 6-9. Μανιάς με τρίποντο και Χατούνογλου, Καλτσάκας, Παπαδάκος με ένα καλάθι ήταν οι σκόρερ για τους προπορευόμενους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Tropics ξεχώρισε ο Σ. Γκατζηρούλης με 5 πόντους.

Το παιχνίδι είχε και πάλι χαμηλό σκορ στην δεύτερη περίοδο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα. Οι Tropics προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, με πολυφωνία στην επίθεση και τον Τζαμτζή να ξεχωρίζει με 3 πόντους, με τους Optimus να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση των Μανιά με 6 πόντους και πολλές κερδισμένες μονομαχίες μεσα στην ρακέτα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 19 – 20.

Οι Optimus μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο με τον Καλτσάκα να οδηγεί την επίθεση με 6 συνεχόμενους πόντους, αλλά η απάντηση των Tropics ήταν άμεση και με Λιαροστάθη, Τζαμτζή, Τζανέτη να βάζουν από 3 πόντους και δίποντο του Αρχελάου, έτρεξαν σερί 11 – 0, παίρνοντας την πρωτοπορία με 30 – 25. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αμέσως αντίδραση με τρίποντο του Παπαδάκου και βολές από Βασιλειάδη, Φουντουλάκη για το 30-30, όμως οι Tropics με γκολ φάουλ του Χατζηνάκη και μία βολή του Γκατζηρούλη ξαναπέρασαν μπροστά με 34 – 30.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ανήκε στους Tropics καθώς με Χατζηνάκη, Τσέκερη και Αρχέλαο να βάζουν από 2 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο +8. Οι Optimus δεν άργησαν και πάλι να αντιδράσουν και με τον Παπαδάκο να παίρνει την σκυτάλη με 5 πόντους και τους Μανιά - Καλτσάκα να σκοράρουν από 2, προσπέρασαν 40 – 41. Στα 5 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι κρατούσαν συνεχώς προβάδισμα με τρίποντο του Τζανέτη και βοήθειες από Λιαροστάθη, Τζαμτζή και Αρχέλαο , αλλά οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας απαντήσεις με τρίποντο του Βασιλειάδη, βολές από Μανιά, Χατούνογλου και Καλτσάκα, έστειλαν το ματς στην παράταση.

Πόντο πόντο πήγαινε το παιχνίδι και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους Optimus να είναι ελαφρώς πιο ψύχραιμοι και βρίσκοντας λύσεις με τις παλιοσειρές Παπαδάκο με 5 και Καλτσάκα με 4 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη με 57 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 15 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Λιαροστάθης με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Tropics είχαν 16 / 45 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 13 / 23 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Optimus είχαν 15 / 51 δίποντα , 4 / 15 τρίποντα, 18 / 31 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Αρχέλαος 8, Β. Γκατζηρούλης 2, Σ. Γκατζηρούλης 6, Ευθυμιόπουλος 3, Λιαροστάθης 5(8ρ.), Λουκάκης 3, Τζαμτζής 7(9ρ.), Τζανέτης 10, Τσέκερης 4, Χατζηνάκης 9.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 4, Καλτσάκας 19, Μανιάς 15(21ρ.), Νομικός, Παπαδάκος 16, Σκουτέρης, Φουντουλάκης 1, Χατούνογλου 5(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού και το αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.