23/11/2022
Drunk Kings 23 8 12 16 8 67 -
Aballiers 13 13 18 15 9 68 -

Στην παράταση ήρθε η νίκη για τους Aballiers!

Ύστερα από μια μεγάλη μάχη που διήρκησε 45 λεπτά, οι Aballiers επικράτησαν των Drunk Kings στο κλειστό του Κολωνού και έκαναν πέντε τις νίκες τους στην Development League.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Drunk Kings, αφού με τρίποντα του εξαιρετικού Κοττά και δίποντα των Αλεβίζου - Μαρούδα, προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 23-13. Ο Γραμματικός με προσωπικές ενέργειες τράβηξε το... κουπί στην επίθεση των Aballiers , που έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Aballiers άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με τους Γραμματικό και Σ. Θάνο ισορρόπησαν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα (31-26), χάρη στο νέο τρίποντο του Κοττά και τα δίποντα του Μαρούδα που κυριάρχησε στο ζωγραφιστό.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν "τούμπα" το ματς, να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 12-18 και να μετατρέψουν το 31-26 του ημιχρόνου σε 43-44 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν ο Σ. Θάνος με τρία τρίποντα και οι Γραμματικός - Παγάνος με δίποντα όταν η μπάλα "έκαιγε". Οι "Βασιλιάδες" είδαν τον Κοττά να συνεχίζει να δίνει ρεσιτάλ πίσω από την γραμμή των 6.75, όμως η επιθετική τους λειτουργία από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά συνέχισε να προβληματίζει.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Κοττάς από τη μία μεριά και οι Γραμματικός - Σ. Θάνος από την άλλη έκαναν την διαφορά στην επίθεση. Στα τελευταία λεπτά, εκεί που κάθε επίθεση ήταν σημαντική, ο Ανέστης Γραμματικός με θράσος σηκώθηκε πίσω από την γραμμή των 6.75 και με τρίποντο έκανε το σκορ 57-59. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο συνήθης ύποπτος, Κοττάς, μάζεψε το ριμπάουντ σε μια... σκοτωμένη επίθεση και ισοφάρισε σε 59-59. Οι Aballiers πήραν time out για να οργανώσουν την τελευταία τους επίθεση, ο Σ. Θάνος σε νεκρό χρόνο αστόχησε κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα και το παιχνίδι παρέμενε σταθερά ισόπαλο. Ο Γραμματικός ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού με μία βολή στα 3" έγραψε το τελικό 67-68, σ' ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σ. Θάνος με 20 πόντους (2/5 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/53 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 11/14 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/45 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Drunk Kings (Κάζης): Αλεβίζος 4, Αμπλάς 4, Ανδρέου, Θεοχάρης 5 (1), Καμπράνης 2, Κοττάς 36 (7), Λιντέρης, Μαρούδας 16

Aballiers (Τσαρτσάρας): Βερνίκος 2, Γραμματικός 39 (3), Σ. Θάνος 20 (5), Ν. Θάνος 3, Λιακόπουλος, Μανώλης, Παγάνος 4, Τσαρτσάρας

Τι μας άρεσε: Η τρομερή μονομαχία των Κοττά - Μαρούδα απέναντι στους Γραμματικό - Σ. Θάνο καθώς και η εξέλιξη της αναμέτρησης.