25/03/2022
Gran Camaria 8 15 11 8 7 49 -
Kolosos Dunk n' Donuts 9 12 10 11 13 55 -

Στην παράταση ο Kolosos Dunk n’ Donuts!

Βράδυ Τέταρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων τα Gran Camaria (8-9) υποδέχθηκαν τον Koloso Dunk n’ Donuts (7-8) για τον πρώτο όμιλο της Development 2 League. Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο ο Kolosos επικράτησε στις λεπτομέρειες με 49-55, φτάνοντας τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Γιώργος Βακαλόπουλος (2π.), Φώτης Περγούλης (4π.) και Σωτήρης Γεντής (2π.) σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ τις απαντήσεις για λογαριασμό των μετέπειτα νικητών έδωσαν οι Πρόδρομος Μιχαηλίδης (4π.), Κώστας Τσαμπαρλής (2π.) και Παναγιώτης Δημόπουλος (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 8-9.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με τα Gran Camaria να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικά, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 15-12. Ο Γιώργος Τσακανίκας ήταν εξαιρετικός τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά, έχοντας παράλληλα ως άξιους συμπαραστάτες τους Φώτη Περγούλη (4π.) και Παναγιώτη Χρυσίνα (4π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Γιώργος Ζαμπούρας δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των «Ισπανών» σκοράροντας τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Σκορ ημιχρόνου, 23-21.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει. Επιθετική πολυφωνία για τα Καμάρια, με τον Σωτήρη Γεντή (4π.) να ξεχωρίζει επιθετικά. Για τον Koloso τη διαφορά έκανε ο Βασίλης Καραμπεσύνης με 6 πόντους, ευστοχώντας σε δύο μεγάλα τρίποντα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-31.

Τέταρτο δεκάλεπτο στα Λιόσια. Τα Gran Camaria, με τους Γεντή (4π.), Τσακανίκα (2π.) και Χρυσίνα (2π.) προηγήθηκαν με 40-33, δείχνοντας ικανά να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Ο Kolosos, όμως, δεν τα παράτησε. Με μεγάλα ψυχικά αποθέματα και τους Τσαμπαρλή (4π.) και Δημόπουλο (4π.) να βάζουν μεγάλα σουτ κατάφεραν να επιστρέψουν, οδηγώντας το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 42-42.

Στην παράταση, οι δύο τρίποντες βόμβες από Δημόπουλο και Ζαμπούρα, αλλά και οι 6/6 βολές του Betsson MVP Μιχαηλίδη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Kolosou Dunk n’ Donuts. Τα Camaria δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα, έχασαν αρκετές βολές και μοιραία γνώρισαν την 10η φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα τα Gran Camaria είχαν 20/55 δίποντα, 0/16 τρίποντα και 9/22 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη. Στον αντίποδα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 10/39 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 17/21 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πρόδρομος Μιχαηλίδης με 15 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 10/10 βολές ! Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσακανίκας με 9 πόντους, έχοντας 2/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Gran Camaria (Τσακανίκας) : Βακαλόπουλος 4, Γεντής 11 (5 ριμπ., 3 κλεψ.), Περγούλης 10 (11 ριμπ. , 4 ασί., 2 κλεψ.), Σακελλαρίου 4 (3 ριμπ., 2 κλεψ.), Σταθάκος (7 ριμπ.), Τσακανίκας 9 (9 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ.), Χρυσίνας 11 (14 ριμπ.).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Δημόπουλος 9 (12 ριμπ., 6 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Ζαμπούρας 12 (6 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Καραμπεσύνης 6 (4 ριμπ., 3 κλεψ., 2 τρίπ.), Μιχαηλίδης 15 (1 τρίπ.), Παλλαντζάς 5 (9 ριμπ., 1 μπλοκ), Τσαμπαρλής 8 (11 ριμπ., 3 ασί.).

Τι μας άρεσε :Η τρομερή κερκίδα που δεν σταμάτησε δευτερόλεπτο να εμψυχώνει τα Gran Camaria.