21/01/2024
Milwaukee Bats 13 6 11 10 7 47 -
Trelakers 12 9 10 9 11 51 -

Στην παράταση οι TreLakers!

Υπέροχο παιχνίδι, λύσεις από όλους τους παίκτες που κατέβηκαν βρήκαν οι TreLakers και κάπως έτσι επιβλήθηκαν των Slam Ducks με τελικό σκορ 47-51 στο ΣΕΦ.

Όσο βρήκαν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να τρέξουν με Σγούρο, Γκορίτσα και Ζερβά στο ανοιχτό γήπεδο, οι TreLakers ήταν σα... σπυρί που ενοχλούσε τους Ducks, οι οποίοι ακόμα και έτσι κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ με 13-12 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Λειβαδή εξαιρετικό από μέση απόσταση. Το προβάδισμα στη συνέχεια δικαιολόγησε και την εικόνα του παιχνιδιού, με τους "κόκκινους" να ποντάρουν στις προσωπικές ενέργειες των Βαρθαλίτη, Γκορίτσα και του Ζερβά συνεχώς, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 19-21.

Ο Τσουκνιδής μπήκε... φουριόζος στο δεύτερο μέρος και αύξησε το προβάδισμα των "TreLa" στους 6, με τους Ducks να... παλεύουν να βρουν ρυθμό και να πλησιάσουν. Ο Σαφράς ανέβηκε, εκτέλεσε για τρεις, αλλά ο Τσουκνιδής ήταν ξανά εκεί και κράτησε μπροστά τους φιλοξενούμενους με σκορ 30-31 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι άξιζε να πάει και πήγε στην παράταση (40-40), όπου εκεί καλύτεροι φάνηκαν στο τέλος οι TreLakers οι οποίοι πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 47-51!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαρτσέλο Ζερβάς με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσουμάκος με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/36 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 15/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/44 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 9/21 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 6 λάθη.