22/01/2023
Lasson BC 10 11 17 12 14 64 -
Αλκοολικός Αστέρας 12 8 16 14 10 60 -

Στην παράταση το πήρε η Lasson!

Κυριακή βραδάκι 22 Ιανουαρίου στο Μαζαράκη, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με αμφίρροπη εξέλιξη σε όλη τη διάρκεια του, η Lasson κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 64 – 60 στην παράταση απέναντι στον Αλκοολικό Αστέρα, μην αφήνοντας τον στόχο των πλέι οφ να απομακρυνθεί κι άλλο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να επιλέγουν να παίζουν σε χαμηλό ρυθμό και τον Αλκοολικό Αστέρα να έχει τον Αντωνόπουλο σε εξαιρετική μέρα με 8 πόντους και το προβάδισμα με 10 – 12. Για την Αρκούδα, ξεχώρισε ο Κοντονάτσιος με 4 πόντους, με Κρητικό, Καραμπά και Ντίσιο να βάζουν από ένα καλάθι.

Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με τον Φουρνογεράκη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, ξέφυγε με 14 – 19. Στη συνέχεια η Lasson πήρε τα ηνία του αγώνα, δέχτηκε μόνο έναν πόντο στην άμυνα και με Πανταζή, Καραμπά, Τσουπαρόπουλο και Κρητικό να δίνουν τις λύσεις, πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 21 – 20.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με αμφότερους να σκοράρουν εναλλάξ και την Lasson να έχει μικρό προβάδισμα με 38 – 36. Ο Καραμπάς ήταν ο ηγέτης της επίθεσης των γηπεδούχων με 7 πόντους, με τον Μανίκα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ το εντυπωσιακό στατιστικό στην επίθεση του Αστέρα, ήταν πως Φουρνογεράκης, Τσομπανέλης, Αντωνόπουλος και Παπακωνσταντίνου πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν συνεχώς την κούρσα με τον Φουρνογεράκη να είναι καυτός με 10 πόντους, αλλά η εφτάψυχη Lasson με Μανίκα(4),Κοντονάτσιο και τον Ντίσιο να ισοφαρίζει στο τέλος, έστειλε το ματς στην παράταση.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο έξτρα πεντάλεπτο! Η Lasson προσπαθούσε να πάρει τα ηνία, με τον Ντίσιο ναι είναι κορυφαίος στο παρκέ με 4 πόντους και δυνατές άμυνες, τον Κοντονάτσιο να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Κρητικό να βάζει ένα καλαθάκι, με τον Αστέρα να απαντάει με Τσομπανέλη , Αντωνόπουλο, Πρωτόπαππα και Φουρνογεράκη, για το 60-60! Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε και σε δεύτερη παράταση, ο Μανίκας με δύο εύστοχες βολές και ο Κοντονάτσιος με διείσδυση, πέτυχαν 4 αναπάντητους πόντους, χαρίζοντας την νίκη στην Αρκούδα με σκορ 64-60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φώτης Καραμπάς με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άκης Αντωνόπουλος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Lasson είχε 21 / 51 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ , έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Ο Αστέρας είχε 17 / 47 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ , έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Lasson(Κρητικός):Καραμπάς 13(11ρ.-9 ασίστ), Κοντονάτσιος 20,Κρητικός 7, Μανίκας 10,Ντίσιος 10(9ρ.),Σκαρμέας 3(10ρ.),Τσουπαρόπουλος 1.

Αλκοολικός Αστέρας(Πανταζής): Αντωνόπουλος 19, Λουκόπουλός 1, Πανταζής 1(10ρ.), Παπακωνσταντίνου 4(7ρ.), Πρωτόπαπας 4, Σκλάβος, Τσομπανέλης 9, Φουρνογεράκης 22(11ρ.).

Τι μας άρεσε:Η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι που πήγαινε πόντο – πόντο σε όλη την διάρκεια του.