24/04/2023
New World Fix 13 18 15 18 4 68 -
Reload 16 19 14 15 9 73 -

Στις λεπτομέρειες το πρώτο "γκολ" για τους Relοad!

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Reload λύγισαν τους ηρωικούς New World Fix με 68-73 και έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης στο Final Four της Elite League by Betsson!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Reload στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Τριχιά και 4 του Τάκη Πανταζή, προηγούνταν με 4-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Τριαντάφυλλου Πανταζή και τρίποντο του Σιάποντη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 13-13, για να διαμορφώσει το σκορ της περιόδου ο Βρέλλης από την περιφέρεια, 13-16!

Ίδιo το μοτίβο της συνάντησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Λουφόπουλου, 3 του Τριχιά και τρίποντο του Τάκη Πανταζή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-35! Τους New World Fix κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Σιάποντης και Diallo με 7 πόντους έκαστος.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, αφού με δύο τρίποντα του Ορέστη και 4 πόντους του Τριχιά, το συγκρότημα του Περιβολάρη διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του με 46-49! Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Γαλανού, με τον Λογγίτση να σκοράρει 8 πόντους και τον Diallo 5. Σκορ τρίτης περιόδου 46-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και με 4 πόντους του Λουφόπουλου και τρίποντο του Τριχιά, οι Reload προηγούνταν με 62-64, 8" για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Λογγίτσης κέρδισε φάουλ, έχασε και τις δύο βολές, ο Αθηναίος πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ, από το οποίο έβαλε και τις δύο βολές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 64-64, ενώ νωρίτερα 8 πόντους σημείωσε ο Σιάποντης και 5 o Diallo.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Βρέλλη, Λουφόπουλο και Τριχιά, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 68-73. Ο Diallo από την γραμμή της φιλανθρωπίας βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους στην παράταση!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 20/35 βολές, 21/54 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/29 βολές, 21/57 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 23 πόντους (double-double), έχοντας 9/16 βολές, 7/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Reload ο Τριχιάς με 17 πόντους, έχοντας 3/8 βολές, 4/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 11, Diallo 23, Τσεκουρλούκης 1, Ζαμπέτης 4, Αθηναίος 8, Πανταζής Τ. 5, Σιάποντης 16 (2)

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 15, Τριχιάς 17 (2), Αναγνωστόπουλος 1, Γουρνάς 2, Πανταζής Π. 10 (1), Ορέστης 7 (2), Δρακάκης 2, Βρέλλης 10 (1), Σαραντόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!