08/12/2022
Hellenic Energy 11 9 17 13 - 50 -
Paraliers 15 12 15 15 - 57 -

Στις "γραμμές" τους οι Paraliers!

Ούτε τα ΕΛ.ΠΕ. μπόρεσαν να σταματήσουν την πορεία πρωταθλητισμού των Paraliers, καθώς η παρέα του Αλέξανδρου Σκόρδου επικράτησε με 50-57 και έκανε το 6/6 στον τρίτο όμιλο της Evolution League!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Paraliers κατάφεραν με 7 πόντους του Βασίλη Σκόρδου και 4 του Αλέξανδρου Σκόρδου να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 11-15. Ο Καλαρίδης με 4 πόντους και ο Διακουμής με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν Σκαρπέλης και Προκοπίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Σεπετά - Βασίλη Σκόρδο να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας, ξέφυγαν στους 9, 18-27. Το σκορ του πρώτου μέρους, 20-27, διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι ο Καλαρίδης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Κατζέλης και ένα δίποντο ο Σκαρπέλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χατζηπέτρου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 6 ακόμη πόντους του Καλαρίδη, 5 του Προκοπίδη και 4 του Κατζέλη, προσπέρασε με 35-31, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί ξύπνησαν οι Paraliers και με 6 νέους πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 4 του Περσεμάτη και τρίποντο του Ηλιόπουλου, πήραν εκ νέου το τιμόνι στα χέρια τους με 37-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με εύστοχες προσπάθειες των Βασίλη Σκόρδου, Περσεμάτη, Σεπετά και Ανδρεδάκη  έφτασαν στη νίκη με 50-57! Για τα ΕΛ.ΠΕ. στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Καλαρίδης, Διακουμής και Προκοπίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 13/37 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 22/53 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ΕΛ.ΠΕ. ο Καλαρίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές γειά το 7/10 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Paraliers ο Βασίλης Σκόρδος με 23 πόντους, έχοντας 5/13 βολές, 9/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Διακουμής 11 (3), Σκαρπέλης 4, Προκοπίδης 12 (2), Καλαρίδης 16, Θεάκος, Γιαννίμπας, Κατζέλης 7 (1)

Paraliers (Σκόρδος Α.): Σκόρδος Β. 23, Φορτσάκης, Ανδρεδάκης 2, Στυλιανός 2, Περσεμάτης 8, Ηλιόπουλος 5 (1), Σκόρδος Α. 6, Καμπουράκης 2, Τσαϊρέλης 2, Σεπετάς 7

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Paraliers, όσο και η μαχητικότητα των ΕΛ.ΠΕ.!