26/04/2023
Aballiers 12 17 18 19 - 66 -
Kill Beer 18 20 10 6 - 54 -

Στις 8 καλύτερες ομάδες της Development League  η Kill Beer!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Aballiers αποχαιρέτησαν τη φετινή σεζόν με πολύ ψηλά το κεφάλι, παίρνοντας την ρεβάνς απέναντι στην Kill Beer με 66-54 σε ένα ματς που αγωνίστηκαν με μόλις μια πεντάδα. Η Kill Beer έχοντας μεγάλη κάβα (25 πόντων) από το Game 1, πήρε την πρόκριση χωρίς άγχος και θα συναντήσει τον Blastiako στα Quarterfinals της κατηγορίας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια και πλουραλισμό, η Kill Beer έδειξε να πατά σαφώς καλύτερα στο ξεκίνημα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ χάρη στους Τσελίκη (5π.), Παντελόπουλο (4π.), Μπογέα (4π.) και Τσοκαντά (3π.). Οι Aballiers, από την άλλη, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει, απαντώντας με Σ. Θάνο (5π.), Γραμματικό (5π.) και Βερνίκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-18.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία, βρίσκοντας στήριγμα στους Καρέλο (7π.) Τσοκαντά (5π.), Τσελίκη (3π.), Μπογέα (3π.) και Καραδημητρίου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Aballiers βρήκαν ρυθμό επιθετικά, με τους Γραμματικό (7π.) και Βερνίκο (5π.) να ξεχωρίζουν και πάλι. Σκορ ημιχρόνου, 29-38.

Μετά την ανάπαυλα οι Aballiers έδειξαν αποφασισμένοι τουλάχιστον για τη νίκη, αν όχι για την υπερκάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί και με τον Γραμματικό (13π.) να είναι ασταμάτητος σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα τη διαφορά. Σημάδια χαλάρωσης και απώλειας συγκέντρωσης έδειξε η Kill Beer που πάραυτα έμεινε σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Παντελόπουλου (4π.), Μπογέα (3π.) και Τσελίκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι μόλις 5 Aballiers ολοκλήρωσαν την εκπληκτική τους εμφάνιση με νέο σερί 19-6 και πρωταγωνιστές τους Γραμματικό (8π.), Ν. Θάνο (5π.), Σ. Θάνο (3π.) και Βερνίκο (3π.). Η Kill Beer συνέχισε να προβληματίζει με την εικόνα, σκοράροντας μόλις 6 πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως η πρόκριση δεν γινόταν να χαθεί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aballiers είχαν 21/47 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Kill Beer είχε 14/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 10 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 33 πόντους και double-double, έχοντας 11/22 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τσοκαντάς με 11 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Aballiers (Βερνίκος) : Βερνίκος 15 (1), Γραμματικός 33 (3), Θάνος Σ. 10, Θάνος Ν. 5 (1), Μανώλης 3 (1).

Kill Beer (Παντελόπουλος) : Καραδημητρίου 2, Καρέλος 7 (1), Κουτσιούκης, Μπογέας 12 (3), Ναλμπαντούδης 2, Παντελόπουλος 8, Τουργέλης, Τσελίκης 12 (1), Τσοκαντάς 11 (2).

Τι μας άρεσε : Η αξιέπαινη προσπάθεια των μόλις 5 Aballiers.