15/02/2022
Pourangers BC 9 15 18 16 - 58 -
Komic Mastoras BC 11 13 11 26 - 61 -

Στις λεπτομέρειες ο Mastoras!

Όμορφη αναμέτρηση ανάμεσα σε Pourangers και Komic Mastora, με τους δεύτερους να επικρατούν με το τελικό 58-61, σε εναν αγώνα που μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι!

Χαμηλό το σκορ, όπως και ο ρυθμός της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις ομάδες να αστοχούν στα πρώτα… αναγνωριστικά σουτ, να κάνουν αρκετά αβίαστα λάθη και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-11, με τον Σπυράτο να πυροβολεί δις από την περιφέρεια για τους φιλοξενούμενους.

Έσφιξαν την άμυνά τους και μπήκαν με περίσσια διάθεση στο παρκέ οι Pourangers οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, ο Αγαδάκος επιθετικά δεν… κοβόταν και κάπως έτσι, η παρέα του Γεωργιόπουλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ισόπαλη με τον Komic, 24-24.

Ισορροπία και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Γεωργιόπουλο και Παπαδόπουλο στη συνέχεια να σκοράρουν και να δίνουν αέρα εννέα πόντων στα μέσα της περιόδου (33-24), με τον Komic να μειώνει έπειτα από όμορφες προσπάθειες στο τέλος του δεκαλέπτου το οποίο έκλεισε στο 42-35.

Ο Σπυράτος με το τέταρτό του τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 4 και ο Komic μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι, ο Ακύπης πρόσθεσε και εκείνος τον… οβολό του, με τους άσπρους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με σκορ 58-61, απέναντι σε μια καλή και σκληροτράχηλη ομάδα!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τιμολέων Νικόλας με 14 ποντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο. Απο Pourangers ξεχώρισε ο Σταύρος Αγαδάκος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/47 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6/17 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 4/7 βολές, 34 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Pourangers (Γεωργιόπουλος) : Κατσαρός 5, Παπαβασιλείου, Αγαδάκος 15 (14 ριμπ.), Γεωργιόπουλος 7, Παπαδόπουλος 24, Μπούτζης 7.

Komic Mastoras (Σερεβέτας) : Μέρμιγκας, Σπυράτος 21, Αυγερινός 4, Γιωτόπουλος 5, Νικόλας 14, Τσιώγκας 7, Σερεβέτας, Παπαντώνης, Μακρίδης 2, Ποθητός 2, Ακτύπης 6.

Τι μας άρεσε : Όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο παρέες!