14/09/2019
Uncle Drew 15 21 12 11 - 59 -
Hurricanes 14 12 17 15 - 58 -

Στις λεπτομέρειες ο ολοκαίνουριος Uncle Drew!

Το απόγευμα του Σαββάτου 14, Σεπτεμβρίου στην πρεμιέρα για το Basketaki Cup οι πλήρως ανανεωμένοι Uncle Drew επικράτησαν με 59-58 επί των μαχητικών Hurricanes σε ένα ματς που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τους ανανεωμένους Drew να διατηρούν ισχνό προβάδισμα(15-14) με πρωτεργάτη τον Ρήγα με 10 πόντους και βοήθειες από Κανδηράκη, Καρατζά και 4 ασίστ του Βλυσίδη ενώ οι Hurricanes με Λατίφη(5),Χάρο, Παπαδημητρίου, Βλάχο και Ταμιωλάκη να σκοράρουν έμεναν κοντά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τον Βλάχο(6) κυρίως αλλά και βοήθειες από Λατίφη και Παπαδημητρίου ξεκίνησαν καλύτερα,οι Drew όμως στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τον Κανδηράκη (3τρ) σε μεγάλα κέφια και βοήθειες από Καρατζά,Κουτουζή και Κυριακόπουλο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 26.

Στην τρίτη περίοδο οι Hurricanes μπήκαν αποφασισμένοι να προσπαθήσουν να γυρίσουν το ματς με τον Χάρο να μειώνει γρήγορα με 5 σερί πόντους και τους Καραθάνο, Λατίφη και Βλάχο να βοηθούν στο σκοράρισμα αλλά οι Drew με τον Κανδηράκη ξανά να βρίσκει λύσεις από μακρινή απόσταση (2τρ) και τους Κουτουζή, Ρήγα και Καρατζά να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι διατηρούσαν προβάδισμα με 48 – 43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς κυλούσε πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι με τον Ρήγα να ξανά παίρνει τα σκήπτρα στο σκοράρισμα(5) και δύο τρίποντα από Κανδηράκη και Κυριακόπουλο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 59 – 58 επί των Hurricanes που έφεραν το ματς στα ίσια με τον Λατίφη(6) κυρίως και βοήθειες από Καραθάνο, Χάρο, Παπαδημητρίου και Βλάχο αλλά έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με κάποια άστοχα σουτ στο τέλος του ματς.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Χρήστος Ρήγας με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λατίφης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Uncle Drew είχαν 23 – 66 δίποντα, 11 – 33 τρίποντα, 2– 6 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Hurricanes είχαν 24 – 63 δίποντα, 4 – 21 τρίποντα, 6 – 12 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος):Καρατζάς 7, Χονδρογιάννης (3ασ.),Βλυσίδης (7ασ.), Κυριακόπουλος 5, Χριστοδουλόπουλος, Κουτουζής 7(5ασ), Μαυρονάσιος, Κανδηράκης 21, Κουκούλης, Ρήγας 19

Hurricanes (Λατίφης): Χάρος 9 (8ρ), Λατίφης 19 (5ασ.), Παπαδημητρίου 6, Καραθάνος 10 (7ρ), Ταμιωλάκης 3, Βασιλειάδης, Βλάχος 11(10ρ.), Μακρής