17/03/2022
Reptors 17 17 9 16 - 59 -
Brothers United 17 8 18 21 - 64 -

Στις λεπτομέρειες οι Brothers United!

Ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον πρώτο όμιλο της Development League έκαναν οι Brothers United, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική λύγισαν στο φινάλε τους Rapetors με 59-64 στο Basketaki Arena!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-17. Για τους Rapetors από 6 πόντους είχαν οι Δόβας – Βαγγέλης Κορρές και 5 ο Σακελλαρόπουλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους 8 πόντους σημείωσε ο Πίτος, 4 ο Ρούλιας και ένα τρίποντο ο Ελέζογλου.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 νέους πόντους του Σακελλαρόπουλου, 4 του Δόβα και 3 του Παύλου Κορρέ, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 34-25. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Brothers United σε εκείνο το διάστημα, με τον Αβούρη να σκοράρει από την περιφέρεια και τους Ρούλια – Πίτο μέσα από την ρακέτα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Καράμπελα επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με 6 ακόμη πόντους του Ρούλια, 6 του Αβούρη και 4 του Τζαβέλλα, προσπέρασε με 40-43, 30″ για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 43-43, διαμόρφωσε για λογαριασμό των κυανέρυθρων ο Δόβας από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 3 πόντους πέτυχε ο Σακελλαρόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 43-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν η μια από την άλλη και έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελικά οι πράσινοι έφτασαν στη δύσκολη νίκη με 59-64, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ρούλια, Πίτου, Τζαβέλλα και Αβούρη. Για τους Rapetors στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δόβας, Σακελλαρόπουλος και Παύλος Κορρές, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/24 βολές, 18/46 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 22/53 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Rapetors ο Σακελλαρόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Brothers United ο Ρούλιας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 8/16 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Rapetors (Παπαγεωργίου): Αντωνόπουλος 2, Δόβας 20 (3), Καίσαρης, Καραμαλέγκος 2, Κορρές Β. 8, Κορρές Π. 6, Παπαγεωργίου 3, Σακελλαρόπουλος 18 (1)

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 15 (1), Ελέζογλου 3 (1), Καλαματιανός 4, Καράμπελας 1, Ρούλιας 19, Τζαβέλλας 8 (1), Κουφαλιώτης, Πίτος 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!