17/10/2021
Milwaukee Sucks 17 10 15 11 - 53 -
Harlems 12 18 15 11 - 56 -

Στις λεπτομέρειες οι Harlems!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Harlems λύγισαν τους Milwaukee Sucks με 53-56 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της MasterLeague!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Milwaukee Sucks στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 7 πόντους του Καββαθά και 4 του Μιχάκη, πήραν δύο φορές προβάδισμα 7 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 17-12. Ο Γιώργος Κοψιδάς με 6 πόντους ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Μωυσίδης, Δαμίγος και Καρράς.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Harlems να επιστρέφουν από το -9, 21-12, και με προσωπικό show του Σταυρόπουλου με 10 πόντους, αλλά και τρίποντο του Καρρά, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-30. Ο Τεπελίδης με 4 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Ρουσιώτη να κρατάει με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 42-45, έπειτα από 7 πόντους του Δαμίγου και 4 του Σταυρόπουλου. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου, με τον Διαμάντη να βάζει δύο τρίποντα, τον Μιχάκη 5 πόντους και τον Οικονόμου να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 42-45!

Ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν το ματς, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και τους Αμερικάνους να φτάνουν στη νίκη με 53-56, χάρη σε 4 πόντους του Δαμίγου και άλλους τόσους του Σταυρόπουλου. Για τους Sucks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τεπελίδης (4π), Σαμιωτάκης (3π) και Μιχάκης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 13/45 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/17 βολές, 24/56 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Τεπελίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 5/15 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 8/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ πήρε 15 ριμπάουντ και έκανε 5 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος – Γκολφινόπουλος): Τεπελίδης 11, Καββαθάς 7, Διαμάντης 6 (2), Φωτόπουλος 2, Σαμιωτάκης 3 (1), Μαυροειδής, Οικονόμου 5 (1), Γανέλης 2, Παγούνης 3, Μιχάκης 14 (3)

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 6, Διαμαντόπουλος 1, Καρράς 8 (1), Μωυσίδης 4, Σταυρόπουλος 18, Κοψιδάς 6, Δαμίγος 13

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!