14/10/2020
Hoopers BC 18 19 14 16 - 67 -
Άρτεμις 18 22 12 14 - 66 -

Στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών οι Hoopers!

Μετά από ένα χορταστικό και συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Hoopers κέρδισαν την Άρτεμις με 67-66 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Development League!

Με τον Μαντέλο να ξεκινάει καυτός το ματς με 12 πόντους, η Άρτεμις προηγούταν με 4-16, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τους Σιδέρη (6π), Λιόκα (4π) και Γεωργόπουλο (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hoopers συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με δύο τρίποντα του Κατσάφαρου και 4 πόντους του Γεωργόπουλου, βρέθηκαν στο +7, 25-18. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, καθώς με προσωπικό show του Κωνσταντίνου, 6 πόντους τους HatziBill και έμμεσο τρίποντο του Μαστορόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 37-40!

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και την Άρτεμη να προηγείται με 51-52, χάρη σε 5 πόντους του HatziBill και τρίποντο του Μαντέλου. Τους οράνιε διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Λιόκας και Λιαράκος με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 51-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hoopers ήταν καλύτεροι στα σημεία και έτσι με τους Σιδέρη, Γεωργόπουλο και Δημάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 67-66. Για την Άρτεμις στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γιώργος Χατζηγεωργιάδης και HatziBill με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/10 βολές, 30/63 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 20/44 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Hoopers ο Γεωργόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για την Άρτεμη ο Μαντέλος με 17 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Hoopers (Τσεκούρας): Μπίθας 2, Λιαράκος 10, Σιδέρης 12, Γεωργόπουλος 14, Δημάκης 6, Τσεκούρας, Κατσάφαρος 7 (2), Λιόκας 16

Άρτεμις (Ράπτης): Σκορδάς, Βλάσσης, Κωνσταντίνου 17, Χατζηγεωργιάδης 12, Ράπτης, Μαστορόπουλος 3, HatziBill 17 (3), Μαντέλος 17 (3)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και οι πολλές ανατροπές!